Az Atlanti-óceán fenekén, több mint 2,7 kilométeres mélységben fedezték fel a pedáns sorba rendeződő lukakat: az óceán fenekét egy távolból irányított eszközzel vizsgálták, amikor meglepetésükre ezekre a képződményekre bukkantak az Azori-szigetektől északra, írja a Sky News.
A lukak lehetnek nyomok vagy szellőzőnyílások is. Egy víz alatti vulkán közelében bukkantak rájuk, a NOAA Facebook-bejegyzése szerint pedig már korábban is felhívták rájuk a figyelmüket. Eredetük azonban továbbra is rejtély.
Közösségi oldaluk követőitől megkérdezték: mit gondolnak, vajon mi alakíthatta ki ezeket a furcsa kis krátereket? Válaszként volt, aki felvetette, hogy
egy mintavevő gép vájhatta azokat, mások pedig azt írták, az alsóbb talajrétegek mozgása közben metán szabadulhatott fel,
amely ezeken a lukakon keresztül távozott a víz felé.
A lehetséges magyarázatok közt szerepelt az is, hogy földönkívüliek miatt alakultak ki a mélyedések, esetleg itt terült el valaha Atlantisz. Egy racionalitásba jobban kapaszkodó ötlet szerint inkább úgy fest, mintha a kis lyukakon valami lefelé hatolt volna, nem pedig felfelé bújt ki. "Ha van valami az óceánfenék alatt, mondjuk egy tengeralattjáró, és az elmozdult, a szellőzőnyílásokba behullhatott az üledék" - szól a magyarázat második fele.
A kutatásnak egy víz alatti hegyvonulatot kellett volna feltárnia, de a július 23-án készült felvételek zavarba hozták a tudósokat.
A lyukak alkotta vonal egyébként nem szabályosan egyenes, és a mélyedések egymástól való távolsága sem egyforma. Az alábbi bejegyzés képei közt látható egy, amin két piros pont is van. Ez a merülőegység lézere, a pontok közti távolság 10 centiméter.
A NOAA megjegyezte: a közép-atlanti gerinc tektonikusan aktív, gyakran földrengések helyszíne, valamint hidrotermális forrásokkal tűzdelt.