eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: NASA

Mintha titokzatos ajtó látszana a NASA Marsról készített fotóján

A képet a Curiosity marsjáró készítette: egy téglalap alakú rés látható rajta a sziklafalban, mely összeesküvés-elméleteket szülhet arról, hogy a vörös bolygón van élet.

Az ember mióta csak az égre szegezi tekintetét, olyan dolgokat vél látni ott, amelyek a valóságban nem léteznek: egy kínai holdmisszió például kunyhónak vélt egy sziklát.

A marsi ajtó rejtélyét is megoldja maga a kép: az objektum "normális geológiai folyamatok" során alakult ki, idézi a Sky News Sanjeev Guptát, az Imperial College London professzorát.

A látszólagos ajtó belsejében egy mély repedés vagy hasadék látható, ami a kőzet törésére utal - ez a Marson és a Földön egyaránt előfordul, és az elmúlt néhány százmillió évben bármikor bekövetkezhetett.

"A repedés egy törés, ami a Marson és a Földön is bőségesen előfordul - nincs szükség marsrengésre a keletkezéséhez" - mondta Gupta professzor, aki a NASA-val együtt dolgozott a Curiosity küldetésen.

A képen szerinte semmi különös nem látható, csak egy átlagos geológiai folyamat megtévesztő látványú eredménye.

Az érzéki csalódás kialakulásában a perspektíva is közrejátszik - a NASA szerint a hasadék azért tűnik teljes méretű ajtónak, mert a kép nagyított. A rés valójában egy kis hasadék a sziklában, magyarázta egy szóvivő a Snopes, egy tényellenőrző weboldalnak. A valóságban az "ajtó" 30-szor 45 centis mindössze, egy olyan felület, ahol több lineáris törés fut át egymáson.

A Curiosity marsjáró tovább folytatja a kutatást a marsi élet vagy annak jelei után, hogy valaha létezett ott élet. A Curiosity tavaly február 18-án szállt a Jezero-kráterben, azóta küld képeket és gyűjt mintákat, a tervek szerint még két évig.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×