Infostart.hu
eur:
352.42
usd:
308.38
bux:
139495.62
2026. június 22. hétfő Paulina
Nyitókép: Anna Rostova/Getty Images

Vizeink negyedében veszélyes a gyógyszermaradványok koncentrációja

Paracetamol, nikotin, koffein, valamint epilepszia- és diabéteszgyógyszerek szennyezik leginkább a természetes vizeinket.

A környezet mellett egészségünket is nagy mértékben veszélyeztetik azok a gyógyszermaradványok, amelyek természetese vizeinkben komoly koncentrációban vannak jelen – derül ki a Yorki Egyetem kutatásából.

A legszennyezettebbek a pakisztáni, bolíviai és etióp folyók, míg a legtisztábbnak az izlandi, a norvég és az Amazonas esőerdőben csörgedező vizek bizonyultak – ismerteti a BBC cikke.

A vizek negyede érintett

A folyókban leggyakrabban előforduló gyógyszeripari vegyületek közül soknak nagyrészt ismeretlen a hatása, az azonban már tudott, hogy az oldott emberi fogamzásgátlók hatással lehetnek a halak fejlődésére és szaporodására, és a tudósok attól tartanak, hogy az antibiotikumok fokozott jelenléte a folyókban fokozhatja az antibiotikum-rezisztenciát.

A kutatásban 104 ország 1052 területén vettek mintát, mely 258 folyó vízminőségére nyújt rálátást, 471,4 millió ember "vízi ujjlenyomatát" mutatva.

A vizek több mint negyedében magasabb a gyógyszermaradványok koncentrációja annál, amit a vízben élő szervezetekre károsnak tartanak.

John Wilkinson kutatásvezető elmondása szerint a gyógyszerek, miután megtették dolgukat testünkben, távoznak belőlünk, viszont a friss eredmények rámutatnak arra, hogy a legmodernebb tisztítóüzemek sem képesek azokat eltüntetni a vízből.

Mintavételi helyek (Forrás: pnas.org)
Mintavételi helyek (Forrás: pnas.org)

A leggyakoribb szennyezők

A karbamazepin epilepszia-gyógyszer mellett a diabétesz kezelésére használt metformin maradványai vannak jelen a legnagyobb koncentrációban a vizekben, de koffein, nikotin és paracetamol is kimutatható volt a vizekből. Afrikában az artemizinin nevű malária elleni hatóanyagot is nagy mennyiségben találták meg a természetes vizekben.

Gyógyszermaradványok a vizekben: felül az észlelési gyakoriság, alul a koncentráció (ennél a számításnál nem vették figyelembe azokat a mintákat, amelyekben nem találtak hatóanyagokat). Forrás: pnas.org
Gyógyszermaradványok a vizekben: felül az észlelési gyakoriság, alul a koncentráció (ennél a számításnál nem vették figyelembe azokat a mintákat, amelyekben nem találtak hatóanyagokat). Forrás: pnas.org

"Az ilyen gyógyszerek jelenlétének hatása a folyókban valószínűleg negatív, de minden egyes anyaggal egyedi vizsgálatokat kell végezni, viszonylag kevés tanulmány létezik.

A helyzet csak egyre rosszabb lesz, mivel egyre inkább farmakológiai megoldásokat alkalmazunk minden betegségre,

legyen az fizikai vagy mentális" – mondta Veronica Edmonds-Brown, a brit Hertfordshire-i Egyetem vízi ökológusa a BBC Newsnak.

A jelentés szerint az antibiotikumok fokozott jelenléte a folyókban a rezisztens baktériumok kialakulásához is vezethet, ami károsíthatja a gyógyszerek hatékonyságát, és végső soron globális veszélyt jelent a környezetre és az egészségre.

A kiszolgáltatottakra hat leginkább

A legszennyezettebb helyek nagyrészt alacsony és közepes jövedelmű országokban voltak, valamint olyan területeken, ahol

rossz szennyvízkezelés és gyógyszergyártás folyik.

"Nigériában és Dél-Afrikában a folyókban nagyon magas a gyógyszerkoncentráció, ez alapvetően a szennyvízkezelési infrastruktúra hiányának tudható be. Ez azért a legaggasztóbb, mert a legkiszolgáltatottabb, az egészségügyi ellátáshoz legkevésbé hozzáférő lakosság van kitéve a hatásoknak" – mondta Mohamed Abdallah, a brit Birminghami Egyetem újonnan megjelenő szennyező anyagok docense.

Wilkinson szerint nehéz megmondani, mit lehetne tenni a folyamat visszafordítására. A gyógyszerek megfelelő használata ilyesmi lehet: az antibiotikumok terén nehezebb hozzájutást és szigorúbb dóziskorlátozást lehet érdemes bevezetni.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet – jelentette ki a miniszterelnök egy hétfő esti interjúban. Magyar Péter azt is bejelentette, hogy a héten kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Budapesten kívül.

Horváth Péter: ötödiktől felfelé lehetne összevonni osztályokat

Egyre kevesebb diák van, ezért területekre, régiókra, településekre lebontva meg kell vizsgálni, hogyan lehetne optimálisabban megoldani a gyermekek elhelyezését – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy egy-egy összevonást csak komoly előkészítéssel érdemes elkezdeni, figyelembe véve a speciális, hátrányos helyzetű diákok igényeit.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Magyar Péter beszélt a leendő köztársasági elnökről, az alkotmányozásról és a vagyonvisszaszerzésről

Magyar Péter beszélt a leendő köztársasági elnökről, az alkotmányozásról és a vagyonvisszaszerzésről

A Tisza-kormány kezdeményezi Sulyok Tamás köztársasági elnöki megbízatásának megszüntetését, az alaptörvény-módosítás egy nagyobb intézményi csomag része, amely érinti az Alkotmánybíróságot, a Kúria elnökét és a képviselői mandátumok korlátozását is – ismertette Magyar Péter miniszterelnök a 444-nek adott interjújában. Magyar arról is beszélt, hogy szeptembertől átfogó alkotmányozási folyamat indulna, amelyben a közvetlen államfőválasztás is szóba kerülhet. A kormányfő emellett ismertette a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatallal kapcsolatos terveit, amely európai szinten is az egyik legerősebb korrupcióellenes szervként működne, a kormánytól függetlenül, az Országgyűlésnek beszámolva.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×