A nagy eseményeken való biztonságos részvétel kulcsa a megbízható gyorstesztek széles körű alkalmazása lehet a koronavírus pandémiás szakaszából való kilépést követően: a tünetmentes hordozók is képesek továbbadni a fertőzést, ezért kiemelt a jelentősége annak, hogy a tömegrendezvények előtt kiderülhessen, ha valaki fertőzött.
A Phys.org egy, az eddig ismert gyorsteszteknél is gyorsabban eredményt ígérő szondát mutat be cikkében, amely mindössze öt perc alatt állapítja meg, hogy aki belefújt, hordozza-e a SARS-CoV-2-t. Az eszköz érzékeny és pontos, egyelőre ugyanakkor csak prototípusként létezik.
Könnyen hordozható az új eszköz
Jelenleg a PCR-tesztek tudják a legbiztosabban kimutatni a fertőzöttséget, ám ezek kiértékelése lassú, laboratóriumi háttér szükséges hozzá és a mintavétel kellemetlen módon, az orrgaratból történik. Az antigén gyorstesztek már sokkal gyorsabbak, de az álnegatív mellett ritkábban, de álpozitív eredmények is előfordulnak esetükben.
Szondás teszteket már korábban is kifejlesztettek: azok a koronavírussal fertőzöttek által kilélegzett illékony szerves vegyületek koncentrációjának különbségeire támaszkodnak, de a legtöbb elemzéshez terjedelmes, nem hordozható eszközökre van szükség.
Hszing Ji Ling és munkatársai olyan gyors, kényelmes és pontos szondás tesztet akartak kifejleszteni, amely alkalmas lenne nagyszámú ember helyszíni szűrésére.
Új módszert használnak
A kutatók olyan kézi szondát terveztek, amely chipet tartalmaz három ezüst nanokockára erősített érzékelővel. Amikor egy személy tíz másodpercen át fúj levegőt a készülékbe, a leheletében lévő vegyületek kémiai kölcsönhatásba lépnek az érzékelőkkel. Ezután a kutatók a kilégzésmérő készüléket egy hordozható spektrométerbe kötik, amely a szenzorok molekuláris rezgéseinek változásai alapján jellemzi a megkötött vegyületeket.
Pontos eredményt ad
A készüléket Szingapúrban tesztelték: a módszer 3,8 százalékos hamis negatív és 0,1 százalékos hamis pozitív arányt mutatott, ami a PCR-tesztekhez hasonló, de a módszer jóval gyorsabb. A kutatók szerint a szonda a későbbiekben új eszköz lehet a koronavírus csendes terjedésének csökkentésére a közösségekben.