eur:
395.06
usd:
367.86
bux:
71456
2024. július 2. kedd Ottó
Varsó, 2021. március 19.A brit-svéd AstraZeneca gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyagot tartalmazó fiolák egy varsói kórházban 2021. március 19-én, miután egy újabb, 65 ezer adagból álló AstraZeneca-szállítmány érkezett az országba. Lengyelország folytatja az AstraZeneca-oltóanyag alkalmazását, miután az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) biztonságosnak minősítette az AstraZeneca-vakcinát.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Leszek Szymanski

Újabb módszerrel nyerhető ki több adag oltás egyetlen fiolából

A thaiföldi fejlesztés robotokat hív segítségül, automatizált módszerrel tíz helyett tizenkét adagnyi vakcina nyerhető ki egyetlen fiolából.

A robotizált megoldás segít optimalizálni a súlyos koronavírus-kitöréssel küszködő Thaiföld számára elérhető limitált mennyiségű oltóanyag felhasználását: a helyi kutatók által fejlesztett technológia segítségével az AstraZeneca vakcinájának fiolájából 20 százalékkal több oltóanyagot lehet kinyerni, mint az eddig használt módszerrel. Így ráadásul az egészségügyben dolgozókról is lekerül a nyomás azzal kapcsolatban, hogy milyen gazdaságosan tudják felhasználni a vakcinát, írja a The Guardian.

Pár perc alatt elvégzi a munkát

Az AutoVaccnak négy percre van szüksége ahhoz, hogy a tizenkét adag vakcinát kiszippantsa a fiolából. A Chulalongkorn Egyetemen megépített szerkezetet hétfő óta már használják is az immunizáláshoz.

"A gép pontossága garantálja, hogy minden egyes oltóanyag-ampullából plusz 20%-ot nyerjünk ki, 10-12 adagra emelve a kapacitást"

- mondta Juthamas Ratanavaraporn, a kutatócsoport vezetője. "A plusz 20% azt jelenti, hogy ha van egymillió embernek elégséges AstraZeneca oltóanyagunk, azt ez a gép 1,2 millió emberre elégségesre növelheti" - mondta Juthamas.

Csökkenti a nyomást

Alacsony holtterű fecskendő használatával ügyes kezű egészségügyi dolgozók már most is képesek 11-12 adagot kinyerni a fiolákból, de ez nagyon sok energiát emészt fel, ráadásul hónapokon át kell ezt nap mint nap elvégezniük.

Juthamas szerint a gép csökkentheti a koronavírus egészségügyi dolgozókra gyakorolt nyomását az országba, ahol már 1,1 millió ember fertőződött meg és 10 085 ember vesztette életét a fertőzés miatt.

"Ha az egészségügyi dolgozók túl fáradtak, az emberi hiba esélye is fennáll, ezért hagynunk kellene, hogy a gépek dolgozzanak" - mondja Juthamas.

Kevés az oltásuk

Thaiföld egészen tavaszig ügyesen kezelte a járványt, ám a nagyobb fertőzőképességű variánsok, közte a delta megjelenésével az esetszámok és a halálozások aránya is megugrott, és egyre nagyobb a nyomás az immunizálás gyorsabb ütemű elvégzésével kapcsolatosan is. A 66 milliós országnak jelenleg csak 9 százaléka van beoltva, részben azért, mert kevesebb vakcinához jutottak, mint remélték.

A kutatók három-négy hónap alatt húsz további AutoVacc eszközt lennének képesek készíteni, amennyiben megfelelő forrásokhoz juthatnak.

A készülék 22 millió forintnak megfelelő bahtba kerül, a kutatók a Moderna és a Pfizer oltásához is terveznek hasonló készüléket készíteni.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

A cseh miniszterelnök szerint a cseh-szlovák kormányközi tárgyalások felújítása továbbra sincs napirenden. A legfelsőbb cseh vezetők a prágai várban vitatták meg az országot érintő legfontosabb külpolitikai kérdéseket, és úgy nyilatkoztak, hogy Csehország folytatja Ukrajna támogatását minden területen, beleértve a fegyverszállításokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×