eur:
408.51
usd:
375.26
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
UKRAINE - 2020/11/24: In this photo illustration a medical syringe and a vial depicting fake coronavirus vaccine seen in front of Novavax US vaccine development company logo. (Photo Illustration by Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nyitókép: SOPA Images/Getty Images

Új hatásmechanizmussal dolgozik a Novavax friss vakcinája

Az mRNS-vakcinákhoz képest eggyel több mesterséges lépést tartalmaz, de sok előnye is van az új koronavírus-oltásnak, amelynek az eredményei nagyon biztatók – mondta Falus András immunológus.

Elkészült az amerikai Novavax új koronavírus vakcinája. A vizsgálatok szerint az oltóanyag biztonságos és 100 százalékban védelmet nyújt a súlyos és halálos lefolyású fertőzés ellen. A vakcinánál a koronavírusoltásoknál még nem használt technológiát alkalmaztak, ami hasonlít a Pfizer és a Moderna készítményénél alkalmazott módszerhez – mondta az InfoRádiónak Falus András immunológus, akadémikus.

"Tulajdonképpen ugyanolyan nanopartikulákat, tehát kicsi hólyagocskákat tartalmaz ez a vakcina, mint az RNS-vakcina, a Pfizer- vagy Moderna-féle vakcina, csak az a különbség, hogy itt a nanopartikulákban nem messenger RNS van, hanem fehérje. Míg a Pfizernél vagy a Modernánál a karunkba kapott vakcinában a nanopartikulumból kijön a messenger RNS, és az én izomsejtem szintetizálja meg a tüskefehérjét, hogy aztán azt az immunrendszer idegenként ismerje föl és immunválaszt hozzon létre, addig Novavax megoldása az, hogy nem a izomsejtekre "bízza" a tüskefehérjének a megszintetizáltatását, hanem mesterségesen létrehozza a fehérjeszintezést" – mondta Falus András.

Az immunológus szerint más ez a technológia, mint az mRNS, és vannak előnyei és hátrányai is. Az előnyök között említette, hogy az RNS egy bomlékony struktúra, a Karikó Katalin-féle Pfizer-BioNTech újítása éppen egy olyan kémiai módosítást hajtott végre, amely miatt az RNS stabilabb. A Novavaxnál nem kell az RNS-nek annyira stabilnak lennie, nem kell túlélnie azt, hogy felszívják a fecskendőbe, beleszúrják a felkarba, mert már magát a fehérjét viszik be a kis méretű hólyagocskába, és a sejtek azonnal a fehérjével tudnak reagálni.

A hátránya pedig az, hogy több mesterséges lépés van benne. Mint az akadémikus fogalmazott, az mRNS előnye az, hogy közelebb van a természetben meglevő vírus genetikai anyagához, mert a genetikai anyagból egy pici részletét viszik be a védőoltással, amelyik a tüskefehérjét kódolja.

"Ez az oltás egy lépéssel több mesterséges terméket produkáló lépés tartalmaz, ugyanakkor az első eredmények nagyon jók, 96 százalék körül van a hatékonysága. Egyáltalán nem veszélyes, a biztonsága teljesen rendben van" – mondta Falus András.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×