eur:
411
usd:
394.64
bux:
78942.03
2024. november 22. péntek Cecília
UKRAINE - 2020/11/24: In this photo illustration a medical syringe and a vial depicting fake coronavirus vaccine seen in front of Novavax US vaccine development company logo. (Photo Illustration by Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nyitókép: SOPA Images/Getty Images

Új hatásmechanizmussal dolgozik a Novavax friss vakcinája

Az mRNS-vakcinákhoz képest eggyel több mesterséges lépést tartalmaz, de sok előnye is van az új koronavírus-oltásnak, amelynek az eredményei nagyon biztatók – mondta Falus András immunológus.

Elkészült az amerikai Novavax új koronavírus vakcinája. A vizsgálatok szerint az oltóanyag biztonságos és 100 százalékban védelmet nyújt a súlyos és halálos lefolyású fertőzés ellen. A vakcinánál a koronavírusoltásoknál még nem használt technológiát alkalmaztak, ami hasonlít a Pfizer és a Moderna készítményénél alkalmazott módszerhez – mondta az InfoRádiónak Falus András immunológus, akadémikus.

"Tulajdonképpen ugyanolyan nanopartikulákat, tehát kicsi hólyagocskákat tartalmaz ez a vakcina, mint az RNS-vakcina, a Pfizer- vagy Moderna-féle vakcina, csak az a különbség, hogy itt a nanopartikulákban nem messenger RNS van, hanem fehérje. Míg a Pfizernél vagy a Modernánál a karunkba kapott vakcinában a nanopartikulumból kijön a messenger RNS, és az én izomsejtem szintetizálja meg a tüskefehérjét, hogy aztán azt az immunrendszer idegenként ismerje föl és immunválaszt hozzon létre, addig Novavax megoldása az, hogy nem a izomsejtekre "bízza" a tüskefehérjének a megszintetizáltatását, hanem mesterségesen létrehozza a fehérjeszintezést" – mondta Falus András.

Az immunológus szerint más ez a technológia, mint az mRNS, és vannak előnyei és hátrányai is. Az előnyök között említette, hogy az RNS egy bomlékony struktúra, a Karikó Katalin-féle Pfizer-BioNTech újítása éppen egy olyan kémiai módosítást hajtott végre, amely miatt az RNS stabilabb. A Novavaxnál nem kell az RNS-nek annyira stabilnak lennie, nem kell túlélnie azt, hogy felszívják a fecskendőbe, beleszúrják a felkarba, mert már magát a fehérjét viszik be a kis méretű hólyagocskába, és a sejtek azonnal a fehérjével tudnak reagálni.

A hátránya pedig az, hogy több mesterséges lépés van benne. Mint az akadémikus fogalmazott, az mRNS előnye az, hogy közelebb van a természetben meglevő vírus genetikai anyagához, mert a genetikai anyagból egy pici részletét viszik be a védőoltással, amelyik a tüskefehérjét kódolja.

"Ez az oltás egy lépéssel több mesterséges terméket produkáló lépés tartalmaz, ugyanakkor az első eredmények nagyon jók, 96 százalék körül van a hatékonysága. Egyáltalán nem veszélyes, a biztonsága teljesen rendben van" – mondta Falus András.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Az, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely orosz banknak a régiós országok kifizetik a gázszámláikat, "akár komoly nehézségeket is okozhat ebben a térségben" – jelezte az isztambuli energetikai fórum keretében a régiós szakminiszterekkel való egyeztetés után Szijjártó Péter egy újabb Facebook-posztban. A magyar külgazdasági és külügyminiszter egyúttal nyugtatott is, hogy fél évre elegendő gáz van a magyar föld alatti tárolókban és az MVM-nek egyébként is csak egy hónap múlva kell kifizetnie a következő gázszámlát az orosz bank felé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×