eur:
411.25
usd:
393.18
bux:
79656.96
2024. november 22. péntek Cecília
A koronavírus-járvány következtében elhunyt egészségügyi dolgozók portréit nézi egy nő Szentpéterváron 2020. szeptember 21-én. Oroszországban csak az elmúlt egy nap alatt 6200 új beteget regisztráltak és 71-en vesztették életüket.
Nyitókép: MTI/EPA/Anatolij Malcev

A következő pandémia megelőzésén már most dolgoznak

A kutatók denevérek százainak befogásával és megvizsgálásával igyekeznek a koronavírusok természetét megismerni.

Fejlámpát és védőruházatot viselő kutatók indulnak nap mint nap a Fülöp-szigetek őserdeibe, hogy a sötét napszak idején hálóikba gabalyodott denevéreket kiszabadítsák, majd gondosan bebugyolálják és megvizsgálják őket. Nyál- és székletmintákat vesznek tőlük, gondosan megmérik mindegyiküket, ezután újra szabadon engedik mindannyiukat. A kutatók vírusvadászoknak is nevezik magukat: az a feladatuk, hogy megelőzhetővé tegyék a következő világjárványt – írja a Reuters.

Munkájukat japán források teszik lehetővé, a Los Baños Egyetem égisze alatt a következő három évben folytatják azt, amit megkezdtek. Azt remélik, a denevérek vizsgálata segít megérteni nekik azt, hogyan viselkedik a koronavírusok klíma, hőmérséklet és a terjedés egyszerűségének dimenzióiban.

"Meg akarjuk tudni, más koronavírusoknak is megvan-e az esélyük arra, hogy átlépjenek az emberekre"

– fogalmaz Phillip Alviola, a kutatócsoport vezetője, aki már egy évtizede kutatja a denevérekben megtalálható vírusokat. "Ha tudjuk, milyen vírusról van szó és honnan érkezhetett, sokkal könnyebben tudjuk izolálni is" – vélekedik.

A cél érdekében a laborban töltött órák mellett a kutatók terepmunkát is végeznek: hosszasan gyalogolnak az esőerdőben vagy éjjel másznak meg hegyeket, esetleg barlangokban gyűjtenek mintát az állatoktól. Minden egyes példányt alaposan megmérnek annak érdekében, hogy a később befutó elemzések segítségével kiderülhessen, egyes denevérfajok fogékonyabbak-e bizonyos koronavírusokra másoknál.

A kutatók

arcmaszkot, kesztyűt és védőöltözetet viselnek

minden egyes kirándulás során – nem akarnak semmit elkapni az állatoktól.

"Ijesztő is ez a munka. sosem tudhatod, hogy a kezedben tartott denevér nem hordozó-e" – fogalmaz Edison Cosico, Alviola egyik segítője. "Azt a vírust keressük, ami szintén megfertőzhet embert is, ugyanúgy, mint az új koronavírus" – teszi hozzá.

A kutatók vizsgálta patkósorrú denevérek javáról ismeretes, hogy hordozói lehetnek azoknak a koronavírusoknak, amelyek az új koronavírussal közeli rokonságban állnak. Ezek a gazdaállatok általában mindenféle tünet nélkül képesek hordozni a kórokozót, amely más állatnak vagy esetleg embernek átadva óriási károkat tud okozni. Az ebola, a SARS és a MERS is denevérek közvetítésével jutott emberekbe, és az, hogy egyre közelebb kerülünk a vadvilághoz, minden korábbinál nagyobb veszélyt jelent.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×