Infostart.hu
eur:
400.09
usd:
341.38
bux:
99440.98
2025. július 9. szerda Lukrécia
Elon Musk, a Tesla Motors amerikai elektromosjármű-gyártó és a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat vezérigazgatója nyilatkozik a sajtó képviselőinek a Tesla Gigafactory nevű gyárának építési területén a Berlin szomszédságában fekvő Grünheidében 2020. szeptember 3-án. A Tesla első európai gyára várhatóan 2021 júliusában kezdi meg a működését.
Nyitókép: MTI/EPA/Alexander Becher

Elon Musk Teslája a vakcinabizniszbe is beszállt

A CureVac partnereként jelenleg már a harmadik verziót fejleszti az elektromos autóiról ismert cég abból a molekuláris nyomtatóból, amelyek RNS-mikrogyárként működnek majd.

Az elektromos autózás és a megújuló energia után újabb területre tettei be a lábát Musk cége: már korábban bejelentették, hogy a német CureVac partnereként akarják hozzásegíteni az emberiséget a koronavírus elleni vakcinához, mostranra pedig az ezt előállító high-tech nyomtató harmadik változatának működését finomítják. Az Elektrec cikke szerint a gyógyszercég és a Tesla közti együttműködés már a tavalyi év végén, még a pandémia előtt megkezdődött, majd idén fordulatot vett. A két cég közösen kért védjegyoltalmat "RNS-bioreaktorára", amelyet a világ minden tájára szeretnének szállítani. A nyomtató teljesen automatizált módon készíti majd a vakcinát.

A CureVac RNS-alapú oltása jelenleg a klinikai tesztek második fázisában tart. Eredetileg más influenzatörzsek elleni felhasználásra kezdtek vakcinát fejleszteni, ám a koronavírus-járvány kezdete az ő fókuszukat is a SARS-CoV-2 felé fordította. A cég az RNS stabilizálása után arra tudta rávenni azt, hogy egyes betegségekkel felvegye a harcot. Az RNS egyetlen szálból áll, visszatérő szerkezeti felépítésének köszönhetően könnyen reprodukálható biokémiai módszerrel, amihez nem szükséges élő RNS genetikai módosítása. A CureVac korábbi, a Reuters által közzétett nyilatkozata alapján

ha engedélyt kap az oltásuk, a mikrogyárak adagok százmillióit képesek elkészíteni, azt pedig akár milliárdokra is lehet majd bővíteni.

A kompakt nyomtatók nemcsak a vakcinát tudják majd előállítani a tervek szerint, hanem bármilyen beléjük programozott recept szerint tudnak gyógyszert gyártani.

Musk augusztusban, majd a múlt héten ismét látogatást tett a CureVacnál Németországban - az országban egyébként Tesla-gyárat is épít. Ezt követően a Twitteren kapott kérdéseket a CureVac-projekt státuszáról, itt osztotta meg a világgal azt is, hogy a gyógyszercég által jelenleg használt második verziónál frissebbet fejlesztenek jelenleg is.

"A szintetikus RNS-ben és DNS-ben hatalmas potenciált látok. Sok betegség gyógymódja válhat általuk szoftveres problémává"

– fogalmazott korábban szintén a Twitteren Elon Musk. Most azt is hozzátette: a molekulanyomtató a világ számára hatalmas jelentőséggel bír, de a Teslának pénzügyileg nem jelent majd ekkora nyereséget. Ez nem is olyan meglepő, figyelembe véve a Tesla évi 20 milliárd dolláros bevételét.

A CureVac a Tesla gyártásban szerzett hatalmas tapasztalatára számítva kötötte meg az együttműködést. A Tesla a vakcinafejlesztés sikeressége esetén részesülni fog majd anyagilag is a cég bevételéből, de Musk szerint a gyártást támogatóknak ezt nem szükséges figyelembe venniük.

Címlapról ajánljuk

Szigorúan tilos a fürdés a Balatonban

Másodfokú viharjelzés van érvényben a Balatonnál, ahol szerdán orkánerejű szél csapott le: Fonyódnál 116 kilométer per órás lökést is mértek. A hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy ilyen időben tilos fürdeni a tóban – a vízpermet is komoly veszélyt jelent.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.09. szerda, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Támadásba lendülne az ukrán hadsereg, hatalmas katlan kezd kialakulni a Donbaszban – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Támadásba lendülne az ukrán hadsereg, hatalmas katlan kezd kialakulni a Donbaszban – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Az ukrán haderőnek azon kell dolgoznia, hogy visszaállítsa pozícióit Oroszország Belgorod és Kurszk megyéiben az „aktív védelem” jegyében – írta ki Facebook-oldalára Olekszandr Szirszkij, az ukrán haderő parancsnoka. Ukrajnának már csak egyetlen jelentős erődvárosa maradt Donyeck megyében, amely egyben a keleti védvonal utolsó bástyája is, Kosztjantinivka. Oroszország a félig-meddig bekerített nagyváros elfoglalására készül, míg Ukrajna egyre súlyosabb gondokkal néz szembe - számolt be helyszíni riportban a The New York Times. Az ukrajnai eseményeket a nyílt forráskódú (OSINT) adatok alapján a háború kezdete óta követő Ukraine Control Map tett közzé egy felvételt az elmúlt egy év eseményeiről Kosztjantinivka környékéről, ahol katlan kezd kialakulni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 9. 04:00
×
×
×
×