eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay

Hamarosan elkészülnek a mobiltelefonos koronavírus-teszttel

Júliusban kezdődik a klinikai tesztelése annak a mobiltelefonhoz csatlakoztatható szenzornak, ami belefújás után egy percen belül kimutathatja a koronavírus-fertőzést.

Akár már augusztusban eljuthat a felhasználókhoz az a mobiltelefonhoz is csatlakoztatható szenzor, amely akár egy perc alatt is megmondja, hogy valaki elkapta-e az új koronavírus-fertőzést - írta az Appleinsider alapján a Qubit. Az eszközt eredetileg a zika vírus kimutatására kezdték fejleszteni a Utah-i Egyetemen 2016-ban, most pedig az új koronavírus miatt újratervezték. A fejlesztés befejezéséhez 200 ezer dolláros támogatást kaptak az amerikai Nemzeti Tudományos Alaptól.

Az eszköz előnye, hogy nem szükséges légúti váladékot venni a használatához, elegendő mindössze belefújni, vagy köhögni a telefonhoz Bluetooth-on át csatlakoztatott, az energiát pedig a telefontól a töltőn keresztül szerző szenzorba. A vizsgálat előtt persze meg kell nyitni egy applikációt is, ami az elemzést végzi. Az elemzést követően a mintát megsemmisíti az eszköz, ezért újabb tesztcsík, vagy reagens anyag nélkül használható lenne, akár naponta többször is.

A kutatást vezető professzor, Massood Tabib-Azar szerint emellett a környezet esetleges fertőzöttségét is tesztelhetik majd a felhasználók. A tesztelni kívánt felületről származó mintát elegendő lesz hozzáérinteni a szenzorhoz.

A professzor szerint a prototípus elkészült, a klinikai vizsgálatok előreláthatólag júliusban indulhatnak. Szerencsés esetben pedig akár már augusztusban eljuthat a felhasználókhoz az érzékelő.

Azon még dolgoznak, hogy a jelenleg 55 dollárosra taksált előállítási költségeket minél lejjebb szorítsák.

Tabib-Azar szerint az lenne az ideális, hogy ha viszonylag olcsón, nagy mennyiségben tudnák előállítani a készüléket.

A kutató emellett egy kontaktkövető app kifejlesztésén is dolgozik, a diagnosztika után ugyanis szerinte ez a következő logikus lépés a járvány elleni küzdelemben. Ha beválik, a szenzor automatikusan elküldheti egy app segítségével az adatokat a helyi járványfelügyelethez, így gyorsabban fel lehet majd fedezni a fertőzés gócpontjait.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Jelentős kihívásokkal néz szembe az utóbbi években a hazai építőipar, így talán soha nem volt még akkora jelentősége a technológiai újításoknak, mint manapság. Hol tartunk most az építőipari ciklusban? Elértük már a mélypontot vagy továbbra is lefelé tartunk? Mire számíthatunk a következő években az iparág és a technológiai újítások terén? Többek között ezekről kérdeztük Ézsiás Miklóst, a zsaluzatokkal, állványzatokkal és mérnöki szolgáltatásokkal foglalkozó PERI Magyarország ügyvezető igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×