eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
Barabási Albert-László fizikus, hálózatkutató, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, miután átvette a Bolyai János Alkotói Díjat Áder János köztársasági elnöktől a Magyar Tudományos Akadémián tartott gálaesten 2019. május 29-én.
Nyitókép: Szigetváry Zsolt

Barabási Albert-László: ezek a szerek lehetnek hatásosak a koronavírus ellen

Barabási Albert-László és laborja közzétette, hogy mely meglévő szerek lehetnek hatásosak a koronavírus ellen.

A világhírű hálózatkutató, Barabási Albert-László többször is beszélt a járvány hatásairól, arról, hogy a mostani helyzet miként változtatja meg életünket és hogy visszatérhetünk-e a megszokott kerékvágásba. A kutató és bostoni laborja közben hetek óta azon dolgozott, hogy a hálózatkutatás módszerével keresse a koronavírus ellenszerét. Az emberi fehérjéket és a hozzájuk kötődő vírusfehérjék kapcsolatát vizsgálják, valamint azt, hogy a már meglévő gyógyszerek és kezelések, illetve azok kombinációja hogyan fejthet ki hatást a vírus ellen. A hálózatkutatás módszertana mellett a mesterséges intelligenciát is bevetették ahhoz, hogy megértsék a vírus kiváltott fenotípus mechanizmusát és azonosítsák a lehetséges gyógyszereket.

A professzor csütörtökön közzé is tette a kutatás megállapításait, vagyis azon már létező gyógyszerek listáját, amelyek a koronavírus ellen jöhetnek szóba. A teljes tanulmány itt elérhető.

A hálózatos orvostudomány megközelítése a vírusfehérje-emberfehérje és a gyógyszer-emberfehérje kölcsönhatásait térképezi fel az emberi interaktómában, vagyis a molekulák közötti interakciókban. Ezáltal lehet azonosítani azokat a készítményeket, amelyek megzavarhatják a koronavírust a betegségmodulokban.

Mint közölte, a koronavírus-modul tüdő-és szív-érrendszeri szövetekben, több agyi régióban, emésztőrendszerben (vastagbél, nyelőcső, hasnyálmirigy) és reproduktív rendszer szöveteiben (hüvely, méh, here, méhnyak, petefészek) jelenik meg koncentráltan és ezáltal több komorbiditást (betegségtársulást) jelez előre. Három gyógyszer-újrahasználati stratégiát használtak, rangsorolták a szereket annak függvényében, hogy mennyire lehetnek hatásosak a koroanvírus-betegek számára. Míg a három módszertan az előrejelző képességében különböző, ezeket kombinálva megkapjuk a legjobb teljesítményt.

A kutatásban résztvevő Joseph Loscalzo manuálisan egyesével vizsgálta meg a gyógyszerek közös metszetét, eltávolította a felesleges és mérgező szereket, így

a végső listán 86 gyógyszer szerepel.

Ezek között ott van a hidroxiklorokin is.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×