A november 20-i képen (fent) a kiszáradt a Viktória-vízesés látszik Zimbabwéban. A Zambia és Zimbabwe határán található zuhatag óriási víztömegéből most szinte semmi sem látszik, mivel az idei, példa nélküli szárazság rekord alacsonyra csökkentette a Zambézi vízszintjét. Mivel a két ország energiaellátása nagy mértékben támaszkodik a Kariba-gátra, a két ország határán álló, óriási vízerőműre, a szárazság áramkimaradásokhoz is vezetett.
Érdekesség, hogy Durbanben és Johannesburgban áradások vannak, annyi eső esik. Ez az eső januárban már bőséggel öntözi majd a vízesés területét.
A Viktória-vízesés (Mosi-oa-Tunya) két ország: Zambia és Zimbabwe határán található. Helyi elnevezése a makololóktól származik: Mosi-oa-Tunya jelentése „mennydörgő gőzölgés” és „robajló füst”. A név onnan ered, hogy a víz száz méteres mélységbe alázúduló hangját háromszáz méteres párafüggöny egészíti ki. A Viktória vízesés 1708 méter széles vízzuhataga a legszélesebb a világon, közvetlen környékét mindkét ország nemzeti parkká nyilvánította, és 1989 óta az Unesco Világörökség részeként nemzetközi védelemben is részesül.
Érdekes geológiai formák övezik a vízesést, amelyen nagy víz esetén elképesztő mennyiségű víztömeg zúdul le: körülbelül ötezer köbméter másodpercenként, ami
a Duna budapesti vízhozamának több mint kétszerese
- illusztrálta a vízesés különlegességét Gruber Tamás, a WWF Magyarország Élő Folyók programvezetője. Az InfoRádióban elmondta: összetett okai lehetnek annak, hogy ilyen kevés a folyamban a víz. A teljes interjút a cikk végén hallgathatják meg.
Ilyen volt / ilyen lett a vízesés: