eur:
410.63
usd:
394.97
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Nyitókép: Pixabay.com

Akár élethez is elegendő oxigén lehet a Marson

Az oxigén mennyisége a bolygón a jelenlegi számítások szerint 145-öd része a földi oxigénének.

A NASA bolygókutatóinak legfrissebb modellszámításai alapján létezhet a Marson annyi oxigén, amennyi a mikrobiális élet kialakulásához elegendő. A Nature Geosciences folyóiratban megjelent tanulmányról Pál Bernadett csillagász, a MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársa az InfoRádiónak elmondta, a Marson nagyon vékony légkör található.

"A mi légkörünkkel szemben, aminek a 21 százalékát teszi ki az oxigén, a Marson 0,15 százaléknyi oxigén található"

- tette világossá a szakember, tehát

a földi légkörben 145-ször annyi oxigén van,

mint a Mars légkörében.

Hogy mégis milyen élethez lehet elegendő ez a mennyiségű oxigén, arra a válasz összetett: Pál Bernadett elmondta, a jelenlegi Marson nem található folyékony víz abban a formában, ahogyan a Földön – a bolygó ehhez túl hideg és túl száraz. Előfordulhatnak azonban sós vizes oldatok, amelyek adott hőmérsékleten és nyomáson folyékonyak tudnak maradni. "Ebben a tanulmányban azt vizsgálták, hogy ezekben az oldatokban mennyi oldott oxigén lehet, illetve ezek környezetében mennyi olyan oxigén van, amit mikrobák fel tudnak használni az élethez" - fogalmazott óvatosan Pál Bernadett. "Még a modellszámítások legrosszabb verziójában is elegendő oxigén lehet jelen ahhoz, hogy mikrobák lélegezni tudjanak. Hogy a legpozitívabb eredményeket nézzük,

akár a szivacsok életéhez elegendő oldott oxigén is lehet"

- tette hozzá.

A Marson ezek az oxigéntartalmú sós oldatok a felszínen vagy közvetlenül a felszín alatt találhatók meg, de ez egyelőre feltételezés.

A földön kívüli élet esélyének vizsgálata egy sokelemű folyamat, és az oxigén jelenléte csak az egyik kritérium. "Figyelembe kell venni többek között, hogy létezik-e folyékony víz - például ennek keresésével és modellezésével foglalkozunk mi -, illetve figyelembe kell venni a roppant erős UV-sugárzást és a nagyon erős részecskesugárzást, ami képes lebontani bármilyen élet nyomait" - mondta Pál Bernadett csillagász.

Amennyiben a 2020-as években valóban expedíció megy a Marsra - ennek az előfutára (keringőegysége) már a Mars körüli pályára állt -, akkor már tudni lehet majd, hol keressék az élet nyomát a bolygón. A leszállóegységen például lesz egy olyan műszer, amely a folyékony sós vizes oldatok jelenlétének lehetőségét fogja vizsgálni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×