eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Szenzáció: két szuperanyagra bukkantak, csak az egyik sajnos elveszett

Szenzáció: két szuperanyagra bukkantak, csak az egyik sajnos elveszett

Két anyag tartja lázban a jövő iránt érdeklődőket: az egyik szinte mindent árammá alakít, a másik szupravezetőként forradalmasíthatja a technológiákat.

A napenergián kívül a hő- és a mozgási energiát is árammá alakítja egy most felfedezett, szuper képességekkel bíró ásvány. A napelem-gyártásban már korábban is ismert perovszkit ásványok egy új fajtájáról van szó. 

A KBNNO névre keresztelt anyagra a finn Oului Egyetem kutatói bukkantak rá - írta az Independent Business Times

A perovszkit ásványok különleges képességét már korábban is felfedezték, de ezek mindig csak egyféle forrásból tudtak áramot előállítani, például csak hőből vagy csak a napsugárzásból.

A KBNNO viszont egyszerre több forrást is tud hasznosítani. Ráadásul ha sikerül a szerkezetét módosítva még hatékonyabbá tenniük (a KBNNO hatásfoka nem olyan jó, mint más perovszkit ásványoké), akkor az eddigieknél nagyságrendekkel jobb áramforrásokat alkothatnak.

Ráadásul olyanokat, amelyek képesek a környezetük energiáját árammá alakítani, így anélkül töltődnének, hogy hálózatra kellene csatlakoztatni őket.

A szuperanyag, amit nem találnak

A Jupiter, a Szaturnusz vagy az exobolygók belsejében nagy mennyiségben lehet abból a különleges anyagból, amit már jó ideje próbálnak előállítani a tudósok. Most a Harvard Egyetem tudósai jelentették be, hogy elkészítették a fémes hidrogént, csak sajnos nem találják.

Egy elmélet szerint ez az anyag szupravezetőként látványosan növelné minden elektromos eszköz teljesítményét és jelentősen csökkentené az energiaveszteséget - írta az Independent. Még a rakéták üzemanyagát is hatékonyabbá tenné, így aztán olyan messzire juthatnánk az univerzumban, mint soha korábban.

Az elkészített anyagot két vékony gyémántdarab között tartották, óriási nyomáson, abszolút nulla fokos hőmérsékleten, ám egy vizsgálat közben az egyik gyémánt "egyszerűen elporladt", ami elég váratlan jelenség egy ilyen kemény anyagnál.

Hogy a vizsgált fémes hidrogén mintával mi lett, nem tudni, ugyanis egyszerűen eltűnt. A harvardiak arra gondolnak, hogy instabilitása miatt gázzá alakult. A helyzet elég kellemetlen, ugyanis az egyik kutató z Amerikai Fizikai Társaság ülésén is beszélt volna a fémes hidrogénről. Remélik, addig sikerül ismét előállítani.

A tudományos világban többen is kételkednek abban, hogy egyáltalán sikerült-e előállítani a szuperanyagot. A gyanakvásnak lehet alapja: az évek során rengeteg kutató dolgozott a forradalmi anyag létrehozásán. Több tudós is kijelentette már, hogy elérte az áttörést, utóbb azonban rendre kiderült, hogy tévedtek.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×