eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Rejtélyes óriásörvények a Marson

Rejtélyes óriásörvények a Marson

A Mars északi sarki jégsapkájáról készült képeket közölt az Európai Űrügynökség (ESA), melyet a Mars Express nevű űrszonda felvételeiből állítottak össze.

A vörös bolygó állandó jégsapkájának átmérője mintegy 1100 kilométer. A jégrétegek a két kilométeres vastagságot is elérik az ESA és az amerikai űrügynökség (NASA) radarmérései szerint.

A jégsapka vízjég és szilárd szén-dioxid, vagyis szárazjég elegye. Spirális alakjának kialakulásáról azt gondolják, hogy vélhetően a hurrikánokhoz hasonló erős forgószelek okozzák. A sarkvidéki területek és a mérsékelt öv nagy hőmérsékletkülönbségei miatt támadnak heves viharok a Marson.

Rejtélyes óriásörvények a Marson

Fotó: ESA/NASA

A német űrközpont (DLR) közlése szerint a vörös bolygó telén a hőmérséklet mínusz 125 Celsius-fok a sarkokon, így a jég déli irányba is kiterjed. A telet követően a szilárd széndioxid egyből gáz halmazállapotúvá válik, de vízjégrétegeket hagy hátra.

Rejtélyes óriásörvények a Marson

Fotó: ESA/NASA

A képeken feltűnik egy nagy árok, az "északi hasadék", amely csaknem 500 kilométer hosszú és ezer kilométer széles. "A meredek lejtőkön rétegek láthatóak, melyek a fák évgyűrűihez hasonlóan a jéglerakódás és a Marson dúló viharok során lerakódó homokréteg évszakonkénti váltakozását tükrözik" - közölte a DLR. Ezekből a kutatók a Mars klímájának változására következtethetnek.

A felvételeket az ESA űrszondája az úgynevezett nagy felbontású sztereokamerájával (High Resolution Stereo Camera, HRSC) készítette.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×