eur:
404.79
usd:
357.81
bux:
92196.43
2025. május 1. csütörtök Fülöp, Jakab
Már a szomszédban az erdők nagy ellensége

Már a szomszédban az erdők nagy ellensége

Fekete kitinpáncél fehér pötyökkel, hosszú fekete csáp fehér csíkokkal - így néz ki az ázsiai hosszúcsápú cincér. A rovar képes egész erdőket kipusztítani, és már Ausztriában is megjelent - hangzott el az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO fehéroszországi konferenciáján, amelyről Horváth Kitti európai és közép-ázsiai erdészeti szakreferens számolt be.

Sok kihívással kell szembenézni, ezek közül az egyik az új fajok terjedése – ez szerepelt a FAO minszki találkozójának középpontjában is.

A konferencián a cél az volt, hogy olyan együttműködést indítsanak el, ami lehetővé teszi, hogy együttesen lépjenek fel az invazív új fajok terjedése ellen – mondta Horváth Kitti európai és közép-ázsiai erdészeti szakreferens.

Az egyik faj, amelyre figyelni kell, az az ázsiai hosszúcsápú cincér. A rovar Kelet-Ázsiában honos, de Európában is megjelent. Magyarországon még nincs jelen, Ausztriában azonban már észlelték. Károsítja a faanyagot, ezért komoly lépéseket kell tenni a megtelepedése ellen – emelte ki.

S hogyan lehet felismerni ezt a cincért? Nagyobb testű, fényes fekete kitinpáncélján fehér pöttyök virítanak, csápjai pedig fekete-fehér csíkosak.

Horváth Kitti hangsúlyozta: fontos a megelőzés. Ha olyan szállítmány érkezik az országba, amely problémás lehet, akkor azt alaposan át kell nézni, mintát vesznek belőle, és elemzésre küldik.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Hatgólos thrillert hozott a Barcelona és az Inter első csatája

Hatgólos thrillert hozott a Barcelona és az Inter első csatája

A Barcelona és az Inter 3-3-s döntetlent játszott egymással a katalán csapat otthonában a labdarúgó BL elődöntőjében. Az olaszok 2-0-ra és 3-2-re vezettek, de nem tudtak nyerni – sőt, a helyzetek alapján a Barca állt közelebb a győzelemhez. Visszavágó jövő kedden, Milánóban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
Súlyos kérdés előtt a világ: mi történhet, ha tényleg egymásnak esik a világ két atomhatalma?

Súlyos kérdés előtt a világ: mi történhet, ha tényleg egymásnak esik a világ két atomhatalma?

Április 22-én kedden véres terrortámadás történt a vitatott hovatartozású, észak-indiai Kasmír régióban. Maga az eset azonnal kiváltotta a hatóságok erőteljes fellépését, ám Narendra Modi miniszterelnök ennél tovább ment és felhevítette a több évtizedes történelemre visszatekintő feszültséget Pakisztánnal. A rivális kormányok Újdelhiben és Iszlámábádban is azonnal egy sor kemény lépést hoztak egymással szemben, miközben a hadseregek elkezdtek felsorakozni a feszült régióban. Azóta szinte naponta kisebb összecsapásokról érkeznek beszámolók, közben az egész világ azt találgatja, hogy mikor eshet egymásnak a két atomhatalom, és ez milyen következményekkel járna.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×