eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba

Így éltek egy évig a marsi életet szimuláló kutatók

Egy éven át tartott az a Mars-szimulációs NASA-kutatás a hawaii Mauna Loa lejtőjén, amelynek célja annak kiderítése volt, hogy lehetséges-e a közeljövőben egy Mars-expedíció, sikerül-e vizet nyerni a látszólag száraz talajból, és hogyan tud csapatban együtt dolgozni a kutatásban részt vevő hat szakember.

A kutatók vasárnap hagyták el a Mauna Loa hegyen épített kupolát, amelyben a marsi életet szimulálták. A kutatók csak űrruhában mozdultak ki alkalmanként a bázisukról.

Cyprien Verseux, a csapat Franciaországból származó tagja szerint a szimuláció azt bizonyítja, hogy sikeres lehet egy Mars-misszió. "A személyes benyomásom az, hogy nagyon is reális lehet egy közeljövőbeli Mars-expedíció. Úgy vélem, hogy a technológiai és pszichológiai akadályokat le lehet győzni" - húzta alá a szakember.

A német Christiane Heinicke szerint kollégáival képesek voltak vizet nyerni a látszólag száraz talajból egy üvegházszerű építmény révén, amely a Marson is működhet.

A Hawaii Egyetemről érkezett Tristan Bassingthwaighte volt a csapat építészmérnöke. Mint elmondta, az egy éven át tartó projekt olyan kulcsfontosságú kérdésekre segített választ találni, hogy miként kell összeállítani egy Mars-misszió legénységét, hogyan tudnak csapatban együtt dolgozni a résztvevők, és melyek azok az emberi tényezők, amelyek elengedhetetlenek az űrutazás és a kolonizáció során.

A bázis elhagyása után a csapat tagjai másra sem vágytak, mint megmártózni az óceánban és friss élelmiszereket, valamint minden egyéb olyan finomságot magukhoz venni, amelyekre hónapok óta nem volt lehetőségük.

A Hawaii Egyetem vizsgálatát az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) finanszírozta. A mostani volt a második leghosszabb ilyenfajta szimuláció, Oroszországban ugyanis 520 napig éltek hasonlóan izolált környezetben a tudósok.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×