eur:
407.34
usd:
384.87
bux:
77833.51
2024. november 19. kedd Erzsébet
A Szajna Párizsban, balra az Eiffel-torony 2024. július 18-án. A Szajnán rendezik a július 26. és augusztus 11. között zajló párizsi olimpia nyíltvízi úszását és a triatlon úszószámát.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Megint gond volt a Szajnával

A párizsi olimpiai szervezői nem aggódnak, pedig a triatlonversenyzők már kemény kritikákat fogalmaztak meg.

Lemondták a triatlon vegyesváltók szombat reggelre tervezett edzését a Szajnában. Ezúttal a folyó sodrását ítélték túl erősnek az előző napok viharos időjárása és az esőzések után, de a hivatalos magyarázat kitér arra is, hogy a sok csapadék a vízminőség romlását is okozhatja. A másik két szám edzését meg tudták tartani.

A viadalt hétfőn rendezik, és Tony Estanguet, a szervezőbizottság vezetője szerint nem kell attól tartani, hogy ne tudnák megrendezni a tervek szerint –

ha mégis halasztani kell, akkor keddre kerülhet az esemény.

A nyílt vízi úszók augusztus 8-án és 9-én versenyeznek a Szajnában, vagyis a vízminőség kérdése még téma lesz a következő napokban is.

A triatlonosok egyéni versenye után többen panaszkodtak a vízminőségre, bár Bragmayer Zsanett azt mondta, hogy a tokiói olimpián rosszabb körülmények között úsztak, és akkor is elkapta az E.coli fertőzést. Ennek 2-3 nap a lappangási ideje, tehát ennyivel később derül ki, hogyan reagált a sportolók szervezete. A magyar triatlonos abban bízott, hogy nem engedik őket versenyezni a folyóban, ha nem megfelelő a minősége, de nem állhat ott egy kémcsővel. Azt mondta, hogy számára a sodrás nagyobb kihívást jelentett, mint a szennyezettség.

Volt olyan triatlonos, aki keményebb szavakat fogalmazott meg. A civilben orvosként dolgozó Miriam Casillas azt mondta, a szervezők nem gondoltak a versenyzők egészségére, csak az volt a fontos, hogy minél jobb képet mutathassanak a városról és a Szajnáról. Nem volt B terv, és megkérdőjelezhető szerinte, hogy egyik napról a másikra ennyit javult a vízminőség.

„Kicsit olyanok vagyunk, mint a bohócok a cirkuszban, kitesznek oda minket, nekünk pedig végig kell mennünk. Ez némileg szégyenletes.”

Többen elmondták, hogy rossz íze volt a víznek, a színe is barnás volt. A belga Jolien Vermeylen sem szépítette a tapasztaltakat. „A híd alatt ráadásul olyan dolgokat éreztem és láttam, amiken nem volt szabad sokat gondolkoznom, mert azonnal kidobtam volna a taccsot. Száz éve koszos a Szajna, nem mondhatják azt, hogy nekik a sportolók biztonsága az elsődleges.”

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×