eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 15. vasárnap Enikő, Melitta

Egy francia a spanyoloknál, Rodri gyerekkori játszótársa a franciáknál

Akad a mai spanyol–francia Eb-elődöntő lehetséges szereplői között olyan „spanyol”, aki inkább francia és olyan francia, aki gyerekkoról húsz éven át Spanyolországban élt. Meg persze több olyan futballista is van, akik az ellenfél országában futballoznak a klubidényben.

Ayméric Laporte, a spanyolok immár szaúdi klubban játszó védője részben francia baszk származású, Agenban született. Csak 2021-ben kapta meg (kevéssel az előző Európa-bajnokság előtt) a spanyol állampolgárságot, korábban a francia korosztályos válogatottakban futballozott, Adrien Rabiot-val együtt voltak U19-es Eb-ezüstérmesek 2013-ban.

Robin Le Normand ugyancsak francia, Pabuben született, 2023-ban kapta meg a spanyol állampolgárságot – de ő eltiltott, nem játszhat.

A másik oldalon Théo Hernandez ugyan Marseille-ben született, de háromévesen francia édesanyjukkal Madridba költöztek, követve az ott futballozó édesapát – aki amúgy később elhagyta őket, Théo és világbajnok bátyja Lucas azóta sem találkoztak vele. Néhány éve kiderült, hogy az egykori profi játékos Thaiföldön él.

A két Hernandez fivér spanyol klubokban kezdett játszani, Théo 2019-ig a Rayo Majadahonda, az Atlético Madrid, az Alavés, a Real Madrid és a Real Sociedad mezét is viselte. Kilencéves kölyökjátékosként Rodrival, a spanyol középpályássor pillérével kezdett játszani.

A spanyolok közül Fabián Ruiz a PSG játékosa. A franciák soraiból Jules Koundél a Barcelona, Aurélien Tchouaméni, Ferland Mendy, Eduardo Camavinga és most már kylian Mbappé is a Real Madrid alkalmazottja.

Antoine Griezmann 2005-ben, 14 évesen került Spanyolországba, a Real Sociedadhoz, azóta kizárólag spanyol klubok tagja volt, megfordult a Barcelonában (2019–2022), de élete fő klubja az Atlético Madrid, amelynek – a katalóniai kitérőtől eltekintve – immár tíz éve tagja.

Érdekes, hogy a két szövetségi kapitány, igaz, több mint egy évtized különbséggel, de mindössze 200 kilométernyire született egymástól. Luis de la Fuente 1961-ben Haróban, La Rioja tartomány a borászatáról híres városában. Didier Deschamps pedig Bayonne-ban, alig húsz kilométernyire a spanyol határtól, Baszkföld francia részén.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
A holland lakásviszonyokat idézik a belvárosi kerületek

A holland lakásviszonyokat idézik a belvárosi kerületek

Tavaly év végén a hazai lakásállomány elérte a 4,6 milliót, melynek közel harmada (32 százaléka) Budapesten és Pest megyében található. A lakásszám területi eloszlása mellett azonban azok tulajdonviszonyai között is nagy eltéréseket láthatunk. Bár Magyarországon hagyományosan magas a saját tulajdonú lakásban élők aránya, egyes településeken és fővárosi kerületekben ez a holland vagy a francia arányokat idézi, miközben sok helyen a településen élők 100 százaléka saját lakásban él. Hogy ezen a téren mi jellemzi az országot nemzetközi viszonylatban és mekkorák az országon belüli különbségek, azt a KSH legfrissebb számai alapján néztük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 15. 05:30
×
×
×
×