eur:
413.2
usd:
401.05
bux:
81758.49
2025. január 10. péntek Melánia

A Chelsea és az olasz kapcsolat - a legtöbbször bejött

Aludt már négyet a nagyvilág arra, hogy Enzo Marescát nevezték ki a Chelsea vezetői a klub élére. Vad lépés? Vagy váratlan, de nagyszerű döntés? Mindezt alkalmasint csak az idő dönti el. Mégis érdemes néhány tényt számba venni.

Thomas Tuchel volt a Chelsea menedzsere, amikor Roman Abramovics, a klubtörténet vitathatatlanul legeredményesebb tulajdonosa – részben kényszerűségből – megvált a klubtól. A Kékek élére az amerikai Todd Boehly került, aki a lassan 24 hónapos regnálása alatt elköltött egy szekérderéknyi pénzt, s elfogyasztott öt edzőt, miközben az első idényben a tizenkettedik, a másodikban a hatodik helyen végzett a bajnokságban.

Todd Boehlynek semmilyen tekintetben nem volt szimpatikus Thomas Tuchel, azért gyorsan menesztette, majd szó szerint megvásárolta a helyére Graham Pottert, aki nem tudott megbirkózni azzal a feladattal, hogy idény közben a fél keret kicserélődik.

Bő félév után menesztették, s érkezett a helyére egy igazi klublegenda, Frank Lampard. Az egykori angol válogatott középpályás valójában visszatért a klubhoz, amelyet már játékosként és menedzserként is szolgált, de utóbb talán már azt mondja, hiba volt. Minden várakozást alulmúlt az eredménysora (tizenegy mérkőzésen nyolc vereség), nyilvánvaló volt, hogy nem maradhat.

Következett a sorban Mauricio Pochettino, aki tavaly nyáron még jó választásnak tűnt, idén májusban már nem. Állítólag szinte minden kérdésben eltért az álláspontja Todd Boehlyétől, ezért a tűzhöz közel állók számára nyilvánvaló volt már az idény utolsó heteiben, hogy bármennyit is javult a Chelsea (mert az tény, hogy javult), mennie kell.

Egy nem kifejezetten sikeres ősz után tavasszal a Ligakupa-döntőjében szoros mérkőzésen veszített a Chelsea a Wembley-ben, a Liverpool ellen, az FA-kupában elődöntős volt, a bajnokságban pedig február 4. után egyetlen vereséget szenvedve, az utolsó öt mérkőzését megnyerve, a hatodik helyen végzett, azaz jelentősen előrelépett az előző évi záró pozíciójához képest.

Pochettinónak mégis mennie kellett, érkezett a Championshipet megnyerő Leicester City éléről Enzo Maresca. A 44 éves olasz edző tehetsége megkérdőjelezhetetlen. Az angol második vonalban az előző idényben négyszer is kiérdemelte a hónap edzője titulust. 2022-ben a Manchester City U21-es csapatával megnyerte a Premier League 2-t, utána a Parmánál dolgozott (ilyenformán Balogh Botondnak is volt az edzője), majd néhány hónap után szabaddá vált. Kis pihenő után, 2022 nyarán visszatért a Manchester Cityhez, Pep Guardiola egyik segítője lett. (Érdekes: a 2024–2025-ös idényben Pep Guardiola korábbi segítői közül Mikel Arteta az Arsenal, Enzo Maresco pedig a Chelsea szakvezetője lesz.)

2023 nyarán vette át a Leicester Cityt, amellyel feljutott a Premier League-be, de ott már nem fogja vezetni a „Rókákat”, indul a kaland a Stamford Bridge-en.

A Chelsea-nél sok minden megváltozott az elmúlt bő negyedszázad alatt, de egy nem: szívesen szerződtetnek a vezetők olasz vezetőedzőt, illetve menedzsert. Gianluca Vialli kezdte a sort, majd következett Claudio Ranieri, Carlo Ancelotti, Roberto Di Matteo, Antonio Conte és Maurizio Sarri. Ranieri kivételével mind nyertek legalább egy trófeát, összesen öten tizenhármat. 2025-ben Enzo Marescának kellene a nyomukba lépnie.

Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Az Egyesült Államok stratégiai helyzete a Csendes-óceán nyugati részén komoly kihívásokkal néz szembe, különösen Kína, Oroszország és Észak-Korea növekvő befolyása miatt. Ebben a geopolitikai helyzetben Guam, az USA csendes-óceáni területe kulcsfontosságú szerepet tölt be az amerikai katonai jelenlét és védelmi képességek szempontjából. A sziget védelme és fejlesztése sürgős feladattá vált, amely a következő kormányzat egyik legfontosabb nemzetbiztonsági prioritása lehet - számolt be a Breaking Defense.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×