eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Az olimpiai ötkarika a Japán Olimpiai Bizottság tokiói székháza előtt 2020. március 24-én. Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a NOB 2020. március 30-án bejelentette, hogy 2021. július 23-án kezdődik és augusztus 8-ig tart majd a koronavírus egész világra kiterjedő járványa miatt elhalasztott tokiói olimpia. Az ötkarikás játékok elnevezése továbbra is Tokió 2020 lesz.
Nyitókép: MTI/EPA/Franck Robichon

Vajda László: ha nem lesz jövőre olimpia, végleg törölni fogják

A japánok hetven százaléka ellenzi, hogy jövőre megtartsák az idén nyárról elhalasztott tokiói olimpiát és paralimpiát, a 2022-es pekingi téli olimpia szervezőbizottságának magyar tagja és főtanácsadója szerint ha 2021-ben nem lesz nyári olimpia, akkor már készülhet Párizs.

A Kyodo japán hírügynökség országos közvélemény-kutatása szerint a válaszadóknak csupán 23,9 százaléka helyeselné, ha a fővárosban jövő nyáron sor kerülne az ötkarikás játékokra. A megkérdezettek 36,4 százaléka azt mondta, hogy ismét el kell halasztani az olimpiát, 33,7 százalék szerint pedig törölni kell.

Az újabb halasztást vagy a törlést támogatók 75,3 százaléka úgy gondolja, hogy a koronavírus-járvány a közeljövőben még nem lesz megfékezhető. További 12,7 százalék szerint a japán kormánynak elsősorban azzal kellene foglalkoznia, hogy megakadályozza a vírus terjedését a szigetországban, 5,9 százalék pedig a játékok növekvő költsége miatt érvelt a rendezés ellen.

A szervezőbizottság és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) március végén halasztotta el a július 24. és augusztus 9. közötti időszakra tervezett ötkarikás játékokat, amelyet a jelenlegi tervek szerint 2021. július 23-tól augusztus 8-ig rendeznek meg. A japán szervezők ragaszkodnak a jövő nyári dátumhoz, ám az eredetileg tervezetthez képest jelentősen csökkentett költségvetéssel akarják lebonyolítani az eseményt.

Vajda László, a 2022-es pekingi téli olimpia szervezőbizottságának magyar tagja az InfoRádióban arról beszélt, hogy folyamatosan olimpia ellenes eredmények jönnek ki a japán felmérésekben, ami azért is meglepő, mert Tokió nagyon büszke volt arra, hogy 1964 után rendezhet ismét nyári olimpiát.

A magyar főtanácsadó szerint a koronavírus letörte a gazdaságot és hangulatot is, az emberek úgy érzik, hogy a gazdaság talpra állítására, a járvány egyéb következményeinek a felszámolására kellene inkább összpontosítani.

Ami az újabb halasztás lehetőségét illeti, Vajda László szerint ha jövőre nem tudják megrendezni a nyári olimpiát, akkor biztosan törölni fogják, ezt Thomas Bach, a NOB elnöke többször is megerősítette, és a japán szervezőbizottság is elfogadta ezt.

"Elképzelhetetlen, hogy 2021 után olimpia legyen"

– mondta a pekingi szervező, és arról is beszélt, hogy rendkívül bonyolult stratégiákat dolgoznak ki most arra az esetre, ha törlik az olimpiát, akkor azt hogyan kezelje a NOB. Az arzenálban van egy-két nagyon jól használható fegyver, a sportolók, a nézők egészsége fontos érv lehet.

"Nem rendülne meg az olimpiai mozgalom, hanem fura módon felgyorsulva menne tovább az élet, és a figyelem nagyon hamar Pekingre és Párizsra irányulna" – mondta a 2022-es téli játékok előkészítésén dolgozó magyar szakember. Ugyanakkor a kínai fővárosban is egyelőre nagy a bizonytalanság: a téli olimpia szervezői kifelé azt mondják, hogy van még idő, és legyünk optimisták, lesz oltóanyag és ellenszer, ugyanakkor figyelik napi szinten, hogy mi történik Tokióban, és mi történik a NOB-ban.

Vajda László úgy véli, a pekingi téli játékokra Tokió mindenképpen nagy hatással lenne. "Ha törölnék, akkor automatikusan halaszthatják Pekinget is, hiszen

alig öt hónappal később, nem sokkal távolabb miért lehetne biztonságban olimpiát rendezni.

Ha viszont a tokiói olimpia lemenne rendben, az lenne a legjobb, mert a bizalom a nagy rendezvények iránt helyreállna, és szép téli olimpiát tudnánk rendezni telt házakkal" – adott hangot reményeinek Vajda László.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Jelentős kihívásokkal néz szembe az utóbbi években a hazai építőipar, így talán soha nem volt még akkora jelentősége a technológiai újításoknak, mint manapság. Hol tartunk most az építőipari ciklusban? Elértük már a mélypontot vagy továbbra is lefelé tartunk? Mire számíthatunk a következő években az iparág és a technológiai újítások terén? Többek között ezekről kérdeztük Ézsiás Miklóst, a zsaluzatokkal, állványzatokkal és mérnöki szolgáltatásokkal foglalkozó PERI Magyarország ügyvezető igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×