eur:
402.58
usd:
359.89
bux:
95696.59
2025. május 15. csütörtök Szonja, Zsófia
Álomdöntő: csúcsok és könnyek

Álomdöntő: csúcsok és könnyek

A világsajtóban elfogytak a jelzők. Az ausztrál nyílt teniszbajnokság vasárnapi döntőjét, Roger Federer győzelmét a világ szinte valamennyi számottevő írott és elektronikus lapja gazdagon méltatta. A sajtó elragadtatása érthető: a világszínvonalú játékon, az izgalmakon túl rekordok dőltek pályán és pályán kívül is. A sporttörténelem a szemünk előtt íródott és több százmillióan legalább a tévék előtt részesei lehettünk a gálának.

Egy brit fogadóiroda két héttel ezelőtt 1:5000-hez adta, hogy idén Federer-Nadal és Venus-Serena döntők lesznek az Austral Openen. Csoda, vagy sem, de összejött. Különösen a férfi álomdöntő lepte meg a teniszvilágot. A 35 éves, térdsérülése miatt fél évet kihagyó svájci a 17., míg a szintén sérülésből visszakapaszkodó spanyol a 9. kiemelti pozícióból vágott neki az év első GS-versenyének. 1968 óta (mióta az Open-érát külön jegyzik) mindössze ötödik alkalommal fordult elő, hogy mind a két finalista elmúlt már 30 éves. És igen, a vasárnapi döntő minden volt, csak nem papírforma.

És ez a döntő minden volt, amit a sport 2017-ben adhat a világnak. Fantasztikus színvonalú játék, úriemberek sportszerű, végletekig kiélezett, fordulatos küzdelme, 3 óra 38 perc tömény izgalom és hatalmas pénz (az ötödik melbourne-i trófeáját megszerző bajnok a Norman Brookes Kupa mellé 3,7 millió ausztrál dollárt (792 millió forintot) kapott).

Az álomdöntő előtt megoszlottak a vélemények arról, hogy Federer vagy Nadal az esélyesebb. Kilencedik Grand Slam-döntőjükben találkoztak, legutóbb, a 2011-es Roland Garros fináléjában és öt másikban is Nadal nyert. Utolsó egymás elleni meccsüket 2015 őszén viszont Roger Federer meg tudta nyerni. A fináléig vezető úton mind a ketten két-két ötszettes mérkőzést vívtak, ami inkább az öt évvel fiatalabb Nadal esélyét növelte. De a svájci egy nappal többet pihenhetett és ez, illetve az, hogy az elődöntőben Nadalnak majdnem öt órát kellett a pályán töltenie, inkább a GS-csúcstartó svájcinak kedvezett.

Végül nem a fizikum döntött a találkozón, bár meccs közben többször is ápolást kért Federer, a harmadik szettben kezdett fájni a combja és az ágyéka. "Muszáj volt orvosi segítséget kérnem. Én vagyok az egyik utolsó, akit ápolni szoktak a pályán, de most nem bírtam volna máshogy folytatni, és úgy voltam vele, hogy a szabályok azért vannak, hogy kihasználjuk őket" - mondta.

Huszonnégy órával az álomdöntő után a legtöbb szakíró elemzésében a svájci fonákját teszi első helyre a “mi döntött Federer javára” kérdésre. Ez a fonák ugyanis a harmadik játszmától kezdve elképesztő hatékonysággal működött. Korábbi találkozóikon a jobbkezesnek született, de balkézzel játszó Nadal rendre a svájci fonákját támadta végkimerülésig. Ha kellett lassan, ha kellett rágyorsítva, ha kellett felpörgetve magasan. Ezúttal azonban Federer erre felkészült. Az Eurosport szakértője, Mats Wilander a találkozó után azt mondta, hogy szerinte Federer a tavalyi térdsérülése alatt speciális kiegészítő edzéseket tartott a fonákja javítására és ez hozta most meg a 18. GS-győzelmet a számára.

Federer sikerének másik kulcsa a tökéletes pszichikai állapota volt. A találkozó harmadik játszmájában – amikor a svájci, sokak szerint élete legjobb szettjében - olyan magas színvonalra emelte a játékát, ami a rendkívül stabil Nadalt is meglepte. Az ötödik, mindent eldöntő játszmában, amikor a spanyol brékelőnyben volt, Federer elképesztő nyomást tudott rá gyakorolni. Folyamatosan bréklabdákat kellett hárítania Nadalnak, aki ezt a fokozott, idegörlő koncentrációt már nem is bírta el.

A tenisz egy nagyon kemény sport - mondta a kimerült Federer a döntő után, könnyekkel a szemében, fájdalommal a combjában. "Nincsenek döntetlenek, ha lenne, boldogan elfogadnám, hogy megosszam Rafával a győzelmet, a díjat" - tette hozzá. Az utolsó, ami számít most, hogy hány Grand Slamnél járok. Őszintén, nem érdekel, úgy fogunk ma este bulizni, mint a rocksztárok."

A tenisz szerelmeseit azonban a csúcsok, a trófeák és a sportember is érdekli. A vasárnapi, 18. GS-győzelemmel ő lett az első teniszező, aki három különböző GS-et tudott megnyerni legalább ötször: 5 Australian Open, 1 Roland Garros, 7 Wimbledon és 5 US Open trófea van a bázeli vitrinben. Federer az új, hétfőn kikerülő világranglistán újra a TOP 10-be került, és újra sok-sok millió hívet szerzett magának, a tenisznek és az élsportnak is.

Mert igaz ugyan, hogy miatta az elmúlt évtizedben mindig mindenhol megteltek a stadionok, de olyanra még az ő kivételes pályafutásában se volt példa, mint a vasárnapi döntőn Melbourne-ben, ahol nemcsak a finálénak helyet adó Rod Laver Aréna telt meg, hanem ki kellett nyitni egy szomszédos stadiont is, hogy a szurkolók legalább egy kivetítőn át követhessék az álomdöntőt. És Roger Federer nem is feledkezett meg róluk: miután a központi pályán lement a díjátadó műsor, hóna alatt a trófeával átsétált a másik pályára és az őt váró szurkolóknak megmutatta a kupát és megköszönte nekik külön is a biztatást.

Roger Federer nemcsak minden idők legjobb teniszezője, hanem egyike minden idők legnagyobb sportolóinak is. Bár a világnak elfogytak rá a jelzői, neki volt ereje a kimerítő ötjátszmás dráma után legyőzött ellenfelét, barátját vigasztalni: “nekem az egész erről a visszatérésről szólt, egy újabb nagy meccsről Rafával. Ellene játszani, ez marad az örök, a legnagyobb kihívás. Rafa egy különleges ellenfél volt a karrieremben. Jobb játékossá tett. Játsz Rafa tovább, kérlek! A tenisznek szüksége van rád. Köszönök mindent, amit a teniszért teszel!"

A sportvilág pedig reménykedik, hogy megismételhető még a vasárnapi csoda: a harmincon túli zsenik még bírják fizikailag és lelkileg a nyomást.

Federer újra a legjobb tízben

Az Australian Openen aratott vasárnapi győzelmével Roger Federer visszakerült a legjobb tíz közé a férfi teniszezők világranglistáján, amelyet továbbra is a brit Andy Murray vezet.

Nadal a kilencedikről a hatodik helyre lépett előre.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A szomszédban már azt tudakolják, megvédenék-e fegyverrel a hazájukat

A szomszédban már azt tudakolják, megvédenék-e fegyverrel a hazájukat

A NATO-tagság támogatottsága továbbra is magas Csehországban és Szlovákiában, ugyanakkor komoly különbségek mutatkoznak abban, mennyire bíznak az emberek saját országuk védelmi képességeiben. Erről tanúskodik két friss közvélemény-kutatás: az egyik a szlovákiai Globsec, a másik pedig a cseh CVVM felmérése. Ha hazájukat idegen állam támadná meg, a szlovákoknak csupán 49 százaléka lenne hajlandó megvédeni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.16. péntek, 18:00
Balogh Tamás
a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Hajózástörténeti Egyesületének elnöke
Vegyes teljesítménnyel zártak az amerikai tőzsdék

Vegyes teljesítménnyel zártak az amerikai tőzsdék

Az elmúlt napokban számtalan jó hír látott napvilágot, körvonalazódik egy megállapodás az Egyesült Államok és Kína között a kereskedelmi háborúban, Donald Trump nagy dealt kötött Szaúd-Arábiával, a közel-keleti ország ezermilliárd dolláros befektetéssel szállna be az amerikai gazdaságba, de úgy tűnik, hogy előrelépés jöhet az ukrajnai béke ügyében is, részben ezekre a hírekre emelkedtek napokig a világ tőzsdéi. Ami a mai napot illeti, kisebb elmozdulásokat, bizonytalan hangulatú kereskedést láthattunk az európai tőzsdéken, ebbe a trendbe a magyar piac is beillett, kisebb emelkedést láthattunk a BUX-tól. A visszafogott hangulat hátterében az áll, hogy az elmúlt napok raliját követően újabb iránymutatásra várnak a befektetők az orosz-ukrán béketárgyalásokkal, az amerikai vámpolitikával és a jegybanki lépésekkel kapcsolatban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×