A kiterjedt helyi aktivistahálózattal rendelkező, brit székhelyű civil szervezet szerint az izraeli erők további hét kilométert tettek meg, és ezzel egyebek között elérték a szíriai Szvissza és Kusszajba településeket. Az izraeli hadsereg állítása szerint csapataik "Dél-Szíriában, az ütközőzónán belül és stratégiai pontokon tevékenykednek Észak-Izrael lakóinak védelme érdekében". "Csapataink biztonsága végett a pontos helyszíneket nem tesszük közzé" - közölték.
Szíriai beszámolók szerint izraeli csapatok tüzet nyitottak Kuneitra térségében gyülekező civilekre, akik tiltakoztak az izraeli katonák szíriai területre való behatolása ellen. A történtek során három civil sebesült meg. Aviháj Edri, az izraeli hadsereg arab nyelvű szóvivője az X-en közölte, hogy "Dél-Szíria területén több ilyen gyűlést is azonosítottak, s többen megközelítették a térségben működő izraeli erőket". Hangsúlyozta, hogy a tüntetőket távozásra szólították fel, majd figyelmeztető lövéseket adtak le. Hozzátette, hogy vannak sebesültekről szóló értesüléseik, és a történtek feltárására vizsgálatot indítottak.
⚡️Images show Israel increasing its forces in the Golan Heights pic.twitter.com/FbwL23dvlo
— Lou Rage (@lifepeptides) December 23, 2024
Az izraeli kormány december 15-én jóváhagyta a Golán-fennsíkon lévő izraeli települések bővítésének tervét, amelynek célja a területen élő izraeli lakosság létszámának megduplázása. Bassár al-Aszad szíriai elnök bukása után Izrael elfoglalta a demarkációs vonalon kialakított ütközőzóna térségét, amely az 1974-es tűzszüneti megállapodás értelmében az ENSZ felügyelete alatt állt.
A mintegy hatvan kilométer hosszú és huszonöt kilométer széles terület stratégiai jelentőségű, mert elfoglalásáig, 1967-ig erről a magasabban fekvő vidékről rendszeresen lőtték a szíriai erők az alacsonyabban fekvő izraeli falvakat, kibucokat és mosávokat. A területet 1981-ben annektálta Izrael, bár ezt a nemzetközi közösség nem ismeri el.