eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
M982 Excalibur, amerikai, megnövelt hatótávolságú, precíziós, tüzérségi gránát
Nyitókép: Wikipédia

Az ukránok szerint már nem sokat érnek a legkorszerűbb nyugati fegyverek

A precíziós csapásmérésre tervezett nyugati fegyverek irányítórendszereit olyan sikeresen zavarják az oroszok, hogy lényegében használhatatlanná váltak.

Az ukrán hadsereg 92. rohamdandárjának, Ahilleuszról elnevezett drónzászlóalja havonta mintegy háromezer FPV-drónt vet harcba. Ezek a kamerával felszerelt robotok olyan valós idejű képet sugároznak vissza az irányítójuknak, hogy úgy érezheti, mint ha maga is a drónnal repülne. A rendkívüli pontosságú támadásokra specializálódott egység katonái azonban igen rossz véleménnyel vannak a legkifinomultabb nyugati fegyverekről – írja a Defence Blog.

A portál szerint a legtöbben a GPS-vezérlésre panaszkodnak. Ilyennel látták el az amerikai M982 Excalibur megnövelt hatótávolságú tüzérségi gránátot, amely a műholdas navigáció segítségével még 50 kilométer távolságban is egy méteren belül képes célba találni. Feltéve, hogy az ellenség nem zavarja a GPS-t. Márpedig az oroszok képesek arra, hogy viszonylag nagy területeken blokkolják a műholdas jeleket, ezzel védve a saját csapataikat a precíziós tűzcsapásoktól. Így a darabonként mintegy százezer amerikai dollárba kerülő gránátok rendre mellé találnak.

Ez a régi felvétel az M982 Excalibur hatékonyságát hivatott bemutatni.

"Ezek a lőszerek egyáltalán nem úgy működnek, ahogy kellene" – nyilatkozott a zászlóalj parancsnoka egy nemrég Londonban tartott konferencián. Rusztam Nurgudin szerint a legfőbb gond az, hogy az oroszok rájöttek, miként zavarhatják a navigációs műholdak jeleit. Sőt még arra is képesek, hogy hamis adatokat küldjenek a feléjük száguldó gránátok irányítórendszerének. Azok pedig messze az eredetileg kijelölt céljuktól, teljesen hatástalanul csapódnak be.

A zavarás módszere viszonylag egyszerű: erősebb rádiójeleket kell sugározni, mint azok, amelyek a világűrből érkeznek. A navigációs rendszerek ezt követve vezérlik a fegyvereket, legyenek azok tüzérségi gránátok, siklóbombák, drónok, rakéták vagy manőverező robotrepülőgépek. Persze az irányítás felismerné, ha hirtelen más felé kellene repülni, mint előzőleg. Ezért a zavaró adó kezdetben az eredetivel azonos pályán tartja a fegyvert, és csak szép fokozatosan téríti el attól.

Orosz GPS zavaró állomás. Forrás: Wikipédia
Karszuha-4 GPS zavaróállomás. Ezek viszonylag nagy terülteket tudnak lefedni. Forrás: Wikipédia

Az oroszok sikeres elektronikai zavarása miatt az ukránok egyre inkább a régebbi, primitívebb irányítórendszereket részesítik előnyben. Ilyen például a cirkálórakétákhoz évtizedekkel ezelőtt kifejlesztett módszer, amikor a fegyvert irányító számítógép memóriájába betáplálják a célpont fotóját és az odavezető útvonal jellegzetes tereptárgyainak fényképét. A komputer aztán ezeket hasonlítja össze a rakéta által repülés közben készített felvételekkel, és ha eltérést tapasztal, akkor módosítja az irányt. Így akár több száz kilométerre is viszonylag pontosan lehet csapást mérni. Ha pedig rövidebb, néhány tíz kilométeres távolságokról van szó, akkor a legjobb megoldást az FPV-vezérlés jelenti.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×