eur:
413.41
usd:
392.68
bux:
79047.81
2024. december 5. csütörtök Vilma
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Néppárt (EPP) vezetőinek ülésére érkezik az Európai Unió nem hivatalos csúcstalálkozója előtt Brüsszelben bő egy héttel az európai parlamenti választások után, 2024. június 17-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

A brüsszeli vezetők gratuláltak Donald Trumpnak

Az Európai Bizottság elnöke a transzatlanti együttműködés mélyítését sürgeti.

Gratulált szerdán Donald Trump választási győzelméhez Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, közleményében pedig az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti transzatlanti együttműködés mélyítését sürgette.

"Az Európai Unió és az Egyesült Államok többek puszta szövetségeseknél; népeinket őszinte partnerség köti össze, amely 800 millió embert egyesít. Ez a kötelék mélyen, a közös történelmünkben, és a szabadság és a demokrácia iránti elkötelezettségünkben gyökerezik" - olvasható von der Leyen közleményében, amelyben egyúttal kiemelte az Egyesült Államok és az EU közötti szoros kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat is.

Az újonnan megválasztott amerikai elnöknek Charles Michel, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke is gratulációját fejezte ki, szintén az Egyesült Államok és az EU közötti szoros kötelékeket hangsúlyozva.

"Az EU szövetségesként és barátként tekint elébe a konstruktív együttműködés folytatásának" - jelentette ki. Hozzátette: az EU továbbra is erős, egységes, versenyképes és szuverén partner kíván lenni, "miközben kiáll a szabályokon alapuló, többpólusú rend mellett".

A győzelemhez gratulált Mark Rutte NATO-főtitkár is, aki az X-en leszögezte, hogy Trump elnökségének "ismét kulcsszerepe lesz a szövetség erejének fenntartásában".

A főtitkár közleményben felhívta a figyelmet a globális kihívásokra, példaként említve "az egyre agresszívabbá váló Oroszországot", a Kínával folytatott stratégiai versengést, valamint a Moszkva, Teherán, Peking és Phenjan között egyre mélyülő szövetséget, és a NATO-n belüli közös munkát sürgette.

Aláhúzta, hogy Trump január 20-i beiktatását követően az új amerikai elnököt "egy erősebb, nagyobb és egységesebb szövetség várja", valamint további erőfeszítéseket sürgetett "a béke és a jólét megőrzése érdekében Európában és Észak-Amerikában".

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: a gázai rendezéshez nem elég Donald Trump ultimátuma, Izraelnek is lépnie kell

Kis-Benedek József: a gázai rendezéshez nem elég Donald Trump ultimátuma, Izraelnek is lépnie kell

Donald Trump megválasztott amerikai elnök súlyos következményeket helyezett kilátásba, ha a Hamász nem engedi szabadon az izraeli túszokat január 20-i hivatalba lépéséig. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár szerint elképzelhető, hogy az elnök komolyabb erőket vethet be, ezért mindkét félnek, a Hamásznak és Izraelnek is a kompromisszumra kell törekednie.

Jelentés Oroszországból: "Ha nem lennének naponta a gyászjelentések és a temetések, el is felejtenénk, hogy háború van"

Az ukrajnai háború egyre mélyebb nyomokat hagy az orosz gazdaságon és az emberek gondolkodásán is – derül ki egy friss felmérésből.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.05. csütörtök, 18:00
Nemcsák Károly
a József Attila Színház igazgatója
A Dnyeperen átkelve indulhat nagy orosz támadás, elengedheti a NATO-tagságot Ukrajna – Háborús híreink csütörtökön

A Dnyeperen átkelve indulhat nagy orosz támadás, elengedheti a NATO-tagságot Ukrajna – Háborús híreink csütörtökön

Oroszország körülbelül 300 kisebb hajót, csónakot vont össze Herszon város mellett, a Dnyeperen található szigetek körül, Ukrajna szerint újabb frontot akarnak nyitni az orosz erők. Ukrajna a háború alatt nem erőlteti a NATO-tagságot, figyelembe véve az egyes tagállamok álláspontját, ugyanakkor a szövetséghez való csatlakozás változatlanul stratégiai célja - jelentette ki Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legújabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×