Az adatok szerint a megkérdezett németek 83 százaléka azt szeretné, hogy Kamala Harris legyen az Egyesült Államok következő elnöke és csak 10 százalék látná szívesebben Donald Trumpot az elnöki székben. Kamala Harris ellenfelének szurkol mindenekelőtt a szélsőjobboldalinak tartott AfD párt támogatóinak többsége.
A ZDF ugyanakkor rámutatott arra, hogy a november 5-i választás közeledtével erősödött a "Trump-tábor". Erre utal, hogy az említett 83 százékkal szemben csak 45 százalék vélekedik úgy, hogy Harrisnak a győzelem ténylegesen sikerülni fog. A válaszadók 35 százaléka ezzel szemben úgy véli, hogy a nyertes a republikánusok jelöltje, Donald Trump lesz.
Szembetünő a "preferenciák" területi megoszlása. Eszerint Németország nyugati fele inkább Harris-párti, míg az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományok a válaszok alapján Trump felé "húznak".
A megkérdezettek túlnyomó többsége ugyanakkor egyetértett abban, hogy az amerikai választás kimenetele rendkívül fontos Németország számára: 48 százalékuk a "nagyon fontos", míg 44 százalék a "fontos" választ adta.
A válaszadók 63 százaléka vélekedett úgy, hogy Kamala Harris győzelme "jó lenne" Németországnak, mig 6 százalék volt ellentétes véleményen. Trump esetleges győzelmével kapcsolatban a válaszadók 81 százaléka feltételezte azt, hogy az ártana Németországnak, míg 8 százalék ellentétes véleményen volt. A felmérés szerint a németek csaknem háromnegyede, 71 százalékuk a globális problémák, illetve súlyosbodására számít abban az esetben, ha Trump lesz a győztes, és mindössze 9 százalék gondolta ennek ellenkezőjét.
A válaszadók csupán 23 százaléka volt azon a véleményen, hogy Donald Trump győzelme esetén az Egyesült Államok a NATO vezetőjeként az eddigiekhez hasonlóan fogja garantálni Európa biztonságát.
Ismeretes, hogy a hivatalban lévő német kancellárt kiváló kapcsolatok fűzték az Egyesült Államok leköszönő elnökéhez, Joe Bidenhez. 2021. decemberi beiktatását követően Olaf Scholz egyik legelső külföldi látogatása Washingtonba vezetett. Az amerikai elnök és a német kancellár rendszeresen egyeztetett egymással a legfontosabb nemzetközi kérdésekről, különös tekintettel Ukrajna támogatására.
Miközben Washington és Berlin kezdettől fogva a Moszkva által megtámadott ország fő támogatója volt, egyetértett bizonyos fegyverzetek átadásának elutasításában is. Joe Biden pedig épp a közelmúltban tett búcsúlátogatást Németországban.