eur:
411.18
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ferenc pápa (j) a hetenkénti általános kihallgatásán a vatikáni VI. Pál-csarnokban 2024. január 31-én.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Maurizio Brambatti

Ferenc pápa negyedik enciklikája szemléletváltozást sürget a világban

Az írás a világ globális kihívásaira igyekszik reagálni a háborúk, társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek, a korlátok nélküli fogyasztói társadalom, valamint olyan technológiai fejlődés közepette.

Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben - közölte a Vatikán. Ferenc pápa júniusban jelentette be, hogy következő enciklikáját a Jézus Szentséges Szíve iránti tiszteletnek szenteli. Hozzátette, hogy a dokumentum a korábbi tanításainak összefoglalását képviseli.

Az enciklika az egyházfőnek egy meghatározott témát feldolgozó körlevele, amelyet a világ püspökeihez és rajtuk keresztül a papsághoz, valamint a hívekhez, gyakran minden jóakaratú emberhez intéz.

A 2013 márciusában megválasztott pápának ez a negyedik enciklikája. A latin nyelvű szöveg szokás szerint a kezdőszavakról kapja a címét: a mostani enciklika a Dilexit nos, vagyis Szeretett minket kifejezéssel indul.

Ferenc pápa enciklikája az október 27-én véget érő püspöki szinódus utolsó napjaiban jelenik meg, kevesebb mint két hónappal a december 24-én kezdődő jubileumi szent év előtt.

A Vatikán News hírportál előzetes bemutatása szerint az enciklika a világ globális kihívásaira igyekszik reagálni a háborúk, társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek, a korlátok nélküli fogyasztói társadalom, valamint olyan technológiai fejlődés közepette, amely mind az emberi természet alapértékeit gyengíti. A kihívások az egyház küldetését és szerepvállalását is érintik.

Ferenc pápa szemléletváltásra szólít fel, sürgetve az emberiséget, hogy fedezze fel újra azt, ami a leglényegesebb: a szívet.

“Úgy tűnik, a világ elveszítette a szívét”

- mondta Ferenc pápa az enciklika bejelentésekor.

A dokumentum a Jézus Szíve iránti tisztelethez kapcsolódó ünnepségsorozathoz kötődik, amely 2023 decemberében vette kezdetét és jövőre, vagyis a jubileumi szent év júniusában zárul le.

Alacoque Mária Margit nővér 1673 és 1675 közötti látomásairól van szó: Jézus megjelent a francia apácának, és rábízta a küldetést, hogy az egész világon terjessze Jézus szeretetét.

Jézus Szívének szentelt enciklikát XII. Pius pápa is 1956-ban Haurietis Aquas (Merítseket a vízből) kezdettel.

Ferenc pápa többször tanúsította a Jézus Szíve iránti tiszteletét, összefüggésbe hozva a papi küldetéssel. 2016-ban Jézus Szentséges Szíve ünnepén zárta le a papok jubileumát.

Ferenc pápa az első enciklikáját 2013-ban XVI. Benedekkel közösen írta Lumen fidei (A hit fénye) kezdettel. 2015-ben a teremtett világ védelméről írt “zöld” enciklika a Laudato si’ (Áldott légy) következett, majd a Fratelli tutti (Mindannyian testvérek) 2020-ban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×