Ebben állapodott meg Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki Lloyd Austin védelmi tárcavezető társaságában tett látogatást vasárnap Japánban, ahol Jóko Kamikavával, a szigetország külügyminiszterével, és Minoru Kihara nemzetvédelmi miniszterrel egyeztettek.
Közös nyilatkozatukban a miniszterek hangsúlyozták az amerikai-japán szövetség jelentőségét, ami - mint fogalmaztak - "az indiai-csendes-óceáni térségben és azon túlmutatón is a béke, biztonság és jólét sarokköve".
A találkozón született megállapodások központi eleme egy közös katonai parancsnoki központ létesítése Japánban a két ország haderői közötti együttműködés megkönnyítésére.
Blinken és Austin mindemellett megerősítették az Egyesült Államok elkötelezettségét az úgynevezett kiterjesztett elrettentés mellett Japán védelme érdekében. A kiterjesztett elrettentés fogalma arra vonatkozik, hogy az Egyesült Államok katonai képességeinek teljes eszköztárát, ideértve nukleáris arzenálját is kész bevetni szövetségese védelmében.
A mostani megállapodások a közös nyilatkozat szerint a térségbéli növekvő fenyegetésekre adott válaszok. A dokumentum kiemeli, hogy Kína külpolitikája a nemzetközi rend saját előny érdekében történő megváltoztatását célozza mások kárára. Kína fokozódó erődemonstrációi a Dél-kínai-tengeren, és atomarzenáljának gyors fejlesztése "komoly aggodalomra" ad okot. A miniszterek egyben élesen bírálták Észak-Korea atom-, illetve rakétaprogramját, valamint Phenjan, Peking és Moszkva fokozódó együttműködését.