eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Kamikava Joko japán külügyminiszter (j) és Antony Blinken amerikai külügyminiszter kezet fog megbeszélésük kezdetén a tokiói Annex vendégházban 2024. július 28-án.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Majama Kimimasza

A katonai együttműködés elmélyítéséről döntött az Egyesült Államok és Japán

Az Egyesült Államok és Japán a katonai együttműködés elmélyítéséről döntött a Kína, illetve Észak-Korea jelentette fenyegetések tükrében.

Ebben állapodott meg Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki Lloyd Austin védelmi tárcavezető társaságában tett látogatást vasárnap Japánban, ahol Jóko Kamikavával, a szigetország külügyminiszterével, és Minoru Kihara nemzetvédelmi miniszterrel egyeztettek.

Közös nyilatkozatukban a miniszterek hangsúlyozták az amerikai-japán szövetség jelentőségét, ami - mint fogalmaztak - "az indiai-csendes-óceáni térségben és azon túlmutatón is a béke, biztonság és jólét sarokköve".

A találkozón született megállapodások központi eleme egy közös katonai parancsnoki központ létesítése Japánban a két ország haderői közötti együttműködés megkönnyítésére.

Blinken és Austin mindemellett megerősítették az Egyesült Államok elkötelezettségét az úgynevezett kiterjesztett elrettentés mellett Japán védelme érdekében. A kiterjesztett elrettentés fogalma arra vonatkozik, hogy az Egyesült Államok katonai képességeinek teljes eszköztárát, ideértve nukleáris arzenálját is kész bevetni szövetségese védelmében.

A mostani megállapodások a közös nyilatkozat szerint a térségbéli növekvő fenyegetésekre adott válaszok. A dokumentum kiemeli, hogy Kína külpolitikája a nemzetközi rend saját előny érdekében történő megváltoztatását célozza mások kárára. Kína fokozódó erődemonstrációi a Dél-kínai-tengeren, és atomarzenáljának gyors fejlesztése "komoly aggodalomra" ad okot. A miniszterek egyben élesen bírálták Észak-Korea atom-, illetve rakétaprogramját, valamint Phenjan, Peking és Moszkva fokozódó együttműködését.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Mekkora felfordulást okozhat az újabb Trump-elnökség a világ számára?

Mekkora felfordulást okozhat az újabb Trump-elnökség a világ számára?

Trump nemcsak a választáson elért erős felhatalmazással, hanem a kongresszus mindkét házának ellenőrzésével és a Legfelsőbb Bíróság konzervatív többségével együtt lép majd hivatalba. Szabad kezet kap az átfogó belpolitikai programjának megvalósítására, a szövetségi kormányzat radikális átalakítására és az intézményi normák átírására. Ha igaz az, hogy Trump visszatérése mélyreható hatással lesz az Egyesült Államokra, akkor újabb elnöksége valószínűleg még nagyobb jelentőséggel bír majd a világ többi része számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 18:48
×
×
×
×