eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Karslruhe, 2012. szeptember 12.Andreas Voßkuhle, a német alkotmánybíróság elnöke (b5) ismerteti a testületnek az Európai Stabilitási Mechanizmusról (ESM) hozott döntését Karslruhéban 2012. szeptember 12-én, amelynek értelmében az ország részt vehet az állandó euróövezeti válságkezelő rendszerben. A döntés legfontosabb kitétele, hogy a mentőalaphoz a német fél hozzájárulása legfeljebb 190 milliárd euró lehet. (MTI/EPA/Uli Deck)
Nyitókép: MTI/EPA/Uli Deck

Nagykoalíciós alkotmánymódosítással védenék meg a német alkotmánybíróságot

Az elmúlt időszakban ritkának számító összefogás alakult ki a német kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív pártszövetség, a CDU/CSU között. A közös cél a karlsruhei alkotmánybíróság védelme, annak megakadályozása, hogy szélőséges erők befolyásolhassák a testület tevékenységét. Ennek érdekében az alaptörvény reformjára van szükség.

A kezdeményezők szerint a bíróságot véglegesen ki kell vonni a napi politikai vitákból, és meg kell akadályozni a függetlenségének megkérdőjelezésére irányuló erőfeszítéseket. Mindennek hátterében az ARD közszolgálati médium beszámolója szerint az áll, hogy megakadályozzák az egyoldalú politikai befolyásolást például a mindenkori kormányhoz húzó bírák megválasztásával vagy épp hivatali idejük időtartamának befolyásolásával. Ezen túlmenően az alaptörvénybe be kellene foglalni az alkotmánybíróság határozatainak kötelező hatályát.

A Die Welt értesülése szerint az ezt célzó tárgyalások már hónapok óta folytak, a tervezet részleteit azonban most hozták nyilvánosságra. A konzervatív napilap szerint az indok a szélsőséges pártok egyre erőteljesebb térnyerése. A három kormánykoalíciós párt, a szociáldemokrata SPD, a Zödek Pártja és a szabad demokrata FDP, valamint a CDU/CSU egyetértett abban, hogy a reformra "a demokrácia védelme érdekében" van szükség.

A ZDF televízió szerint a pártok megállapodtak az alaptörvény módosításáról annak érdekében, hogy – mint fogalmaztak – jobban védjék a karlsruhei testületet. A három kormánypárt, valamint a CDU/CSU frakciója hangsúlyozta, hogy a reform az alkotmánybíróság függetlenségének erősítését szolgálja. Előirányozták, hogy a bíróság működésének alapelveit az alkotmányban rögzítsék.

Az alaptörvény szövegének megváltoztatásához a német parlament alsó-, illetve felsőházában, azaz mind a Bundestagban, mid a Bundesratban kétharmados többségre van szükség.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×