eur:
394.2
usd:
363.93
bux:
71247.18
2024. július 8. hétfő Ellák
A Bundeswehr katonái. Forrás:Twitter/WELT
Nyitókép: Forrás:Twitter/WELT

Hadkötelezettség: a nőknek sem kegyelmezne a Bundeswehr főfelügyelője

Nehezebb sors várhat a nőkre, ha Németországban a döntenek az általános hadkötelezettség bevezetéséről.

Az általános hadkötelezettség bevezetése hosszabb ideje napirenden van, különös tekintettel Oroszország Ukrajna ellen indított háborújára, valamint ettől elválaszthatatlanul a NATO-orosz szembenállásra. Boris Pistorius védelmi miniszter felkarolta a kezdeményezést, és a svéd mintát követve kezdeményezést terjesztett elő. A hadsereg főfelügyelője erre most rátett még egy lapáttal.

Németországban 2011-ben hivatalos megfogalmazás szerint "felfüggesztették" az általános hadkötelezettséget, elsősorban pénzügyi okokra hivatkozva. Az intézkedést az akkori Merkel-kormány védelmi minisztere, Karl-Theodor zu Guttenberg rendelte el átmeneti időszakra, ami azóta is tart.

A német hadsereg jelenleg rendkívüli létszámhiánnyal küzd. A Bundeswehrben jelenleg mintegy 180 ezren teljesítenek meghatározott időre szóló hivatásos, illetve önkéntes szolgálatot. Szakértők szerint legkevesebb 30 ezer fő hiányzik, amit tartalékosok felvételével lehetne mérsékelni.

A létszámhiány orvoslására vonatkozóan terjesztette elő tervezetét június első felében a védelmi miniszter a Bundestag védelmi bizottságában. A tervezet az elemzők szerint a kötelező katonai szolgálat "visszavezetését" illetően tartalmaz ugyan kötelező elemeket, mindazonáltal meglehetősen liberális is. A svéd mintára épülő Pistorius-modell szerint első körben minden 18 éves fiatal kap egy kitöltendő papírt, amely ugyanakkor még nem a behívó lesz. Ez egy kérdőív, amit a 18. életévüket betöltött fiataloknak ki kell tölteniük, tájékoztatást kell nyújtaniuk "szolgálati hajlandóságukról", illetve képességeikről. Ha ennek alapján kiválasztják őket, akkor mindezt kötelező alkalmassági vizsgálat követi.

A kérdőivet a Pistorius-terv alapján fiatal nők is megkapják, nekik azonban nem kötelező kitölteniük. Ehhez ugyanis az alkotmány módosítására lenne szükség, odáig azonban a tervezet nem terjed. Az alaptörvény 12. cikke ugyanis azt mondja ki, hogy a férfiak kötelezhetők 18 éves koruktól szolgálatra. A védelmi minisztérium arra számít, hogy évente mintegy 400 ezren kapják meg a kérdőívet, közülük 100 ezren pozitív választ adnak. Azaz minden negyedik fiatal jelezheti érdeklődését.

Ennek kapcsán fejtette ki most álláspontját a Bundeswehr főfelügyelője, akit a hadsereg első számú katonájának tartanak. Carsten Breuer közvetve az egyenjogúságra hivatkozva azt indítványozta, hogy

a nőkre is terjesszék ki a hadkötetezettséget, ha újra aktiválják a kötelező katonai szolgálatot.

Breuer utalt arra, hogy az alkotmány szerint a 2011 óta felfüggesztett hadkötelezettség kizárólag a férfiakra vonatkozik, épp ezért – szerinte – ezen a téren is egyenjogúságra lenne szükség, de mindezt megfelelő politikai és társadalmi vitának kellene megelőznie, hangsúlyozva az alkotmány módosításának szükségességét is.

A "gyengébb nem" besorozásával kapcsolatos nézetek különbözősége ellenére a főfelügyelő egyetértett a miniszterrel abban, hogy a hadsereget erősíteni kell. Hangsúlyozta, hogy a Bundeswehrnek összességében 400 ezer ideiglenes és hivatásos katonára lenne szüksége.

A Pistorius-terv alapján az előirányzott kötelező alapszolgálati idő hat hónap lenne, ami azután önkéntes alapon akár tizennyolc hónapra is bővülhet.

A tervezetet első lépésben a kormánypártoknak kell jóváhagyniuk, és ezt követően kerülhet a parlament elé.

Elemzők szerint hadsereg főfelügyelőjének kiegészítő kezdeményezése aligha gyorsítja fel a hadkötelezettség bevezetését, illetve a hadsereg létszámának bővítését.

Címlapról ajánljuk
Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Alapító bejelentések
Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Megalakult a Patrióták Európáért európai parlamenti frakciója, mely 12 európai tagállam 84 képviselőjét foglalja magába; célja, hogy változást hozzon az uniós politikában - mondta Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke Brüsszelben, a pártcsoport EP-frakciójának alakuló ülését követően.

Jön a háborúellenes akcióterv, változik a Babaváró támogatás

A múlt heti két kormányülés döntéseiről tájékoztatott hétfőn Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Szó volt a miniszterelnök váratlan külföldi látogatásairól, a bejelentett védelmi akciótervről és a különadókról, de a benzinárról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Ezért kellett lépnie sürgősen az Orbán-kormánynak

Ezért kellett lépnie sürgősen az Orbán-kormánynak

Ahogyan az a levegőben lógott a költségvetés komoly elcsúszása miatt, a kormány ismét adóemeléssel foltozza be a büdzsét és ezzel közvetve elismerte, hogy az idei megemelt hiánycélt sem tudná tartani. A bejelentés pozitív olvasata, hogy a kormány felismerte a költségvetés felborulásából fakadó kockázatokat és kezeli azokat. Az érem másik oldala, hogy ezúttal sem piackonform lépésekről döntött, ezúttal sem tartós, kiadásoldali intézkedésekről van szó, ami miatt minden ilyen csomag tűzoltásjelleget ölt. Az elszálló költségvetési hiányt toldozgatással és ideiglenesnek ígért adókkal igyekszik menteni a kormány, az ördögi körnek nevezhető kiigazítási spirálból úgy tűnik, nincs kiút, mivel strukturális intézkedéseket nem találunk az akciótervben. Ennek pedig megfizetjük az árát, az ország befektetői megítélésében, a forint árfolyamának változékonyságában, valamint az esetleges későbbi hitelminősítői lépésekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×