eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Több ország is támogatja, visszaszorítanák a biológiai kalózkodást

Nemzetközi egyezmény elfogadásán dolgozik az ENSZ a biokalózkodás ellen, vagyis a biológiai erőforrások és a tradicionális közösségeknek a biológiai forrásokkal kapcsolatos tudásának jogosulatlan használata megakadályozása érdekében. A tervek szerint szankciókkal sújtanák azokat az országokat vagy vállalatokat, amelyek megsértik az egyezményt.

Hétfőn Genfben kezdődött nemzetközi konferencia a megállapodás szövegének kidolgozására mintegy 1200 diplomata és kormányzati képviselő részvételével. A cél megakadályozni, hogy vállalatok vagy tudósok növényeket vagy egyéb organizmusokat tulajdonítsanak el más országokból, hogy aztán azokból nagy értékű termékeket, gyógykészítményeket állítsanak elő. Azokat az országokat, ahonnan biológiai erőforrásokat tulajdonítanak el, valamilyen formájú kártérítés illetné meg az elképzelések szerint. A vállalatoknak a jövőben fel kellene tüntetniük, honnan származnak a termékeikhez használt alapanyagok, így a származási országok ellenőrizni tudják majd, hogy a beszerzések a szükséges engedélyek és megfelelő haszonmegosztási szerződések birtokában történtek-e.

Az afrikai országok nevében Kenya képviselője elmondta: a kontinensen élő közösségek mindeddig legtöbbször nem részesültek a hagyományos tudásuk alapján és az erőforrásaik felhasználásával elkészült termékek forgalmazásából nyert profitból.

Több mint 20 éve folynak tárgyalások a biokalózkodás elleni egyezményről. A kezdeményezők azt akarják elérni, hogy ha valaki szabadalmaztatni szeretne egy terméket, akkor kötelező legyen feltüntetni a biológiai összetevők származási helyét, illetve azt is, hogy a termék előállításhoz használták-e valamilyen tradicionális közösség szaktudását. A genfi konferencia résztvevői legkésőbb május 24-ig szeretnék elfogadni a tervezett egyezmény szövegét.

A brazíliai őslakos Huni Kuin közösség vezetője, Ninawa törzsfőnök, aki maga is részt vesz a genfi egyeztetéseken, az AFP francia hírügynökségnek hangsúlyozta, hogy népe a hagyományos tudása révén nagyon sokat adott az emberiségnek, viszont elmondása szerint Dél-Amerikában számos vállalat engedély nélkül kisajátítja az őslakosok tradicionális ismereteit, és a helyi növények felhasználásával állít elő gyógykészítményeket és parfümöket. Az általa vezetett, nagyjából 20 ezer fős közösség komoly fenyegetésként éli meg a biológiai kalózkodást. Kiemelte, hogy ezek az ősi tudások a közösség spirituális életében játszanak fontos szerepet, és nem gazdasági erőforrások.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×