eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Tor-M2DT. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Ritka és drága orosz fegyvert puszítottak el az ukránok

Csak nemrég jelent meg a közösségi médiában az a videó, ami egy egészen különleges orosz fegyver szétlövéséről készült.

Állítólag az ukrán tüzérség lőtte ki az oroszok egyik legkülönlegesebb fegyverét, egy TOR-M2DT légvédelmi rakétarendszert. A ritka eszközt még februárban, Ukrajna déli részén, a herszoni régióban kapta el a tüzérség. Az az érdekessége, hogy eredetileg a sarkkörön túli területek védelmére tervezték és még mínusz 50 foknál hidegebb időben is működőképes - írja a Defence Blog.

A TOR-M2DT két, egymással összekapcsolt lánctalpas járműből áll. Az elsőben kaptak helyet a kezelők és itt van a tűzvezető központ is. A hátsóban van a radar és két indítókonténer, egyenként négy-négy rakétával. Ezeket függőlegesen lövik ki, és amint néhány méter magasságra elemelkedtek, a rakéta orrában lévő fúvókák a megfelelő irányba állítják a fegyvert, majd beindul a menethajtómű. Ez a rendszer, 1-12 kilométer távolságban, és 10 métertől 10 kilométer magasságban repülő célok ellen hatásos.

Az alap változata a 9K330 Tor (NATO-kódja SA–15 Gauntlet), amelyet még az 1980-as években fejlesztettek ki, alacsonyan repülő harci gépek, helikopterek, robotrepülők, drónok, irányított és ballisztikus rakéták, valamint légibombák leküzdésére. Egy lánctalpas alvázra 8 darab, konténerben elhelyezett rakétát, valamint a célfelderítő és tűzvezető lokátort építettek. Később létrehozták a tengerészeti változatát is, ami 1989-ben állt hadrendbe a szovjet flottánál.

9A330 Tor-M1 légvédelmi rendszer. Forrás: Wikipédia
9A330 Tor-M1 légvédelmi rendszer. Forrás: Wikipédia

A Szovjetunió felbomlása után a TOR rendszerből néhány az utódállamokhoz is került. Ukrajna legalább hat rendszert örökölhetett, legalábbis a 2018-as függetlenség napi díszszemlén ennyi vonult fel. A fegyver a 2000-es évek elejéig állt rendszerben, de akkor kivonták, mert már nagyon alacsony volt a hadrafoghatósága. Viszont pár évvel később felújították és ismét hadrendbe állították.

A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően még ma is élvonalbeli légvédelmi fegyvernek számít. 2018-ban kezdték meg a legújabb változat, a hideg, sarkvidéki időjáráshoz optimalizált, TOR-M2DT csapatpróbáit. Zászlóalj szintű légvédelemre tervezték, és képes teljesen automatikusan is működni. Ilyenkor önállóan figyeli a kijelölt légteret, és ha olyan repülő tárgyat észlel, amelyet az idegen-barát felismerő berendezés ellenségként azonosít, akkor rakétát indít ellene.

A TOR rakétarendszerhez egy szörnyű katasztrófa is köthető. 2020 januárjában egy, a teheráni nemzetközi repülőtérről felszálló, ukrán utasszállítót lőttek le ezzel a fegyverrel az iráni forradalmi gárda katonái. Állítólag egy feléjük közeledő amerikai cirkálórakétának nézték az amúgy tőlük egyre távolabb repülő Boeing 737-est. Két rakétát indítottak az utasszállító ellen, és az a levegőben darabokra szakadt. 176 ember vesztette életét, akik többségükben iráni és kanadai állampolgárok voltak.

A tragédiáról készült videón csak egy villanás jelzi az ukrán repülő és utasainak pusztulását.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×