Nemrégiben Magyarországon tárgyalt az Európai Tanács elnöke, Charles Michel, majd távozását követően Orbán Viktor miniszterelnök újabb levelet írt neki, melyben azt kéri, törölje a közelgő EU-csúcs napirendjéről az unió költségvetésével és az Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdésével kapcsolatos napirendi pontot.
Csütörtökre pedig munkavacsorára hívta Párizsba Orbán Viktort Emmanuel Macron francia elnök.
Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense az InfoRádióban elmondta, kritikusan fontos csúcstalálkozó jön december 14-15-én, ezért már az előkészítésben is aktívan részt vesz az Európai Tanács elnöke.
"Látszik, hogy az uniónak nagyon fontos az, hogy Ukrajna ügyében megfelelő határozatok szülessenek akár a csatlakozás megkezdése, akár a költségvetési támogatás átszervezése terén" - mutatott rá.
Szerinte egészen biztosan valamilyen alkufolyamat zajlik most a háttérben, miután Magyarország ebben a formájában egyik tervet sem támogatja, sem a csatlakozási tárgyalások azonnali megkezdését, sem a költségvetés átszervezését azért, hogy 50 milliárd eurós plusz támogatás indulhasson Ukrajnába.
"A döntés már nagyon közel fog esni az EP-választásokhoz, de ha nem sikerülne, átvihető a következő időszakra, technikailag nincs ezzel probléma, mindenesetre politikai üzenet lenne, ha az EU-nak nem sikerülne egységes platformra kerülnie" - tette hozzá Gálik Zoltán.
Ami viszont biztos, hogy az Európai Tanácsé lesz a végső döntés, ő adja meg az irányvonalat a konkrét jogszabályi folyamatokhoz, de ha átalakul a választások után az EU belső döntési folyamata, akkor az "érzékenyen érintheti ezeket a kérdéseket is", ezért is sürgető, hogy minél hamarabb felhatalmazást kapjon az unió a konkrét szabályalkotás megkezdéséhez.
Hogy Orbán Viktornak fontos-e, hogy gyorsan meglegyen ez a felhatalmazás, arról az egyetemi docens azt mondta, az EB kérte az állam- és kormányfőket tömörítő Tanácsot, hogy legyen zöld lámpa.
"Nekünk fontos lenne, hogy az EU ne csak Ukrajna, hanem a többi ország felé is a továbbiakban elkezdjen tárgyalni azokról a folyamatokról, amelyeket a csatlakozás irányában már megkezdtek. Itt a déli országokról is szó van; nagyon sokan aspirálnak EU-s tagságra, egyes esetekben pedig már folyamatban van az előkészítés. Valószínűleg tehát egy olyan megoldásnak kell születnie, amely mindezekre a kérdésekre kiterjed" - részletezte.
Hozzátette, attól még, mert a tárgyalások megkezdődnek, nagyon hosszú út vezet a tagságig, pénzügyi, intézményi, jogi kérdések is problémát jelentenek évekig.