A modern precíziós fegyverek irányítása többnyire rádióhullámokkal történik. Kézenfekvő, hogy az ellenük való védekezést ennek az elektronikai kapcsolatnak a zavarására, vagy tönkretételére építsék. Az Egyesült Államok és NATO szövetségesei ezért azon igyekeznek, hogy kiiktassák a precíziós fegyvereik irányítását zavaró berendezéseket – tudósított az amerikai haderő internetes oldala, a U.S. Army.
Ennek a fejlesztésnek a legújabb eredménye az egyelőre csak ADSR (Advanced Dynamic Spectrum Reconnaissance) elnevezésű berendezés. Ez felderíti az ellenséges zavaróállomások helyét, meghatározza, hogy milyen hullámhosszon dolgoznak és csökkenti a saját erők elektronikai kisugárzását.
Az ADSR technológiát a Tennesse állambeli Vanderbilt Egyetem kutatói fejlesztették ki az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege, a DARPA által meghirdetett pályázatára. A berendezés első változata 2021-ben készült el, majd az amerikai hadsereggel szoros együttműködésben fejlesztették tovább. A próbákat részben a Nyugat-Virginia középső részén lévő Smardan gyakorlóterén, részben pedig Kelet-Romániában folytatták. Ez utóbbi helyszín arra utal, hogy
az ADSR-t valószínűleg tesztelhették az ukrajnai harcterek közelében is.
Nemrég egy németországi NATO-hadgyakorlaton mutatták be az amerikaiak a legújabb elektronikai harceszközüket, amelynek működését mesterséges intelligencia is támogatja. A rendszerbe állítás előtti egyik utolsó próba idén áprilisban zajlott, amikor az egyesült államokbeli Nyugat-Virginiában, egy légierős gyakorlaton, a valódi harchelyzethez nagyon hasonló körülmények között tesztelték az ADSR-t.
„Ezzel az eszközzel valós időben tudjuk érzékelni az ellenség zavaróberendezéseinek elektronikai jellemzőit, így el tudjuk kerülni, hogy a számukra célponttá váljunk” – mondta Bernden Shutt főhadnagy, az amerikai hadsereg 3. gyalogos hadosztályának kiberhadviselési tisztje.