eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: X/GeoConfirmed

Mégis Romániában csapódott földbe az orosz drón

De nem úgy, ahogy először gondolták. Szerdán pedig dróntörmelék hullott Romániára.

Napok óta lázban tartja egy állítólagos orosz drón becsapódásának híre a román lakosságot és a nemzetközi közvéleményt. Hétfő reggel Oleh Nikolenko ukrán külügyi szóvivő egy videót mellékelve bejelentette, hogy az Izmajil dunai kikötővárost érő orosz dróntámadás során egy orosz Sahed drón Románia területén zuhant le. A román védelmi minisztérium még aznap "határozottan cáfolta" az állításokat.

"Oroszország támadó eszközei egyetlen pillanatig sem fenyegették Románia területét, illetve vizeit" - szögezte le a MAPN.

A Portfolio most arról ír, hogy az orosz-ukrán háborúról előkerülő felvételek geolokációs azonosításával foglalkozó OSINT-csapat, a GeoConfirmed szerkesztői három különböző szemszögből is megvizsgálták a felvételt, és megállapították: az orosz Sahed-136 drón drón valóban Románia területén belül zuhant le. Ugyanakkor azt is írták,

a drónt valószínűleg az ukrán légvédelem eltalálta, így téveszthette el a célpontját, és csapódott irányíthatatlanul a határ túloldalára.

Így pedig nem minősül támadásnak és szóba se jön a NATO 5. cikkelyének érvényesítése, lévén ez nem volt fegyveres támadás.

Szerdán kora reggel újabb orosz dróntámadás érte az délnyugat-ukrajnai Izmajilt. A román védelmi miniszter, Angel Tilvar a támadás után sietve bejelentette, az orosz drón részei román területre zuhantak – számolt be róla a Sky News.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×