eur:
411.25
usd:
393.18
bux:
79656.96
2024. november 22. péntek Cecília
Javier Milei, a La Libertad Avanza nevű koalíció elnökjelöltje (k) leadja voksát az elnökválasztáson egy Buenos Aires-i szavazóhelyiségben 2023. augusztus 13-án.
Nyitókép: Mario De Fina

Argentina bajban: az egyik elnökjelölt a jegybank és a peso kivégzésével kezdene

Azonnal bevezetné a dollárt az argentin előválasztások nyertese. A jobboldali Javier Milei azonban nem lesz könnyű helyzetben, ha nyer októberben. Argentína gazdasága ugyanis nagy bajban van, az infláció meghaladja a 115 százalékot.

Speciális argentin politikai formula, hogy előválasztásokat tartanak, közvetlenül a választások előtt. A gyakorlatilag teljes kívülállóként induló Javier Milei pedig most meglepetésre jól szerepelt ezen az előválasztáson – mondta el az InfoRádióban Nagy Sándor Gyula Latin-Amerika-kutató.

A Budapesti Corvinus Egyetem tanára hangsúlyozta, hogy Argentína finoman szólva sincs túl jó gazdasági helyzetben, 115 százalék az infláció és a jegybanki alapkamat 100 százalék. Ez pedig alapvetően azt jelenti, hogy Argentinában az alapkamat elvesztette a szerepét. Teljesen mindegy, hogy hány százalék a kamat, hiszen már senki sem rakja a pénzét bankba. "Már nem számít, hogy van-e még devizatartaléka az argentin nemzeti banknak, és már az sem számít, hogy a lakosság hisz-e a saját jegybankjának. Már csak egyetlen egy dolog számít az argentin gazdaságon belül, hogy mikor érkezik meg a Nemzetközi Valutaalap következő segélyutalása, ami több mint négymilliárd dollár" – mondta.

A kutató úgy véli, természetes, hogy ilyen körülmények között népszerű tud lenni Milei jegybank- és nemzetivaluta-ellenes programterve.

"Milei felrobbantaná központi bankot.

Bevezetné egyoldalúan a dollárt, megszüntetné az argentin pesót,

és gyakorlatilag vele együtt az inflációt, azaz a pesónak a leértékelődését is egy csapásra megszüntetné" – mondta Nagy Sándor Gyula, de hozzátette, szerinte ugyanakkor a Milei által az előválasztáskor javasolt dollarizációnak jelenleg csak az elméleti lehetősége adott Argentinában. Alapvető fontosságú közgazdasági elv ugyanis, hogy csak akkor lehet egy országot dollarizálni, ha a kereskedelmi mérlege, illetve általában a folyó fizetési mérlege pozitív, tehát nem kifele áramlik a dollár, hanem befelé az országba.

"Jelenleg Argentínában azonban nagyon nem pozitív a kereskedelmi mérleg, és nincs meg az a devizatartalék sem, ami szükséges lenne ahhoz, ha hirtelen mindenkinek dollárra lenne szüksége a sarki boltban" – tette hozzá a kutató, ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy egyébként az argentin gazdaságnak az adottságai egyáltalán nem rosszak.

A 60 millió lakosú Argentína például körülbelül

300 millió emberre elegendő élelmiszert tudna előállítani, és az ország exportál lítiumot, földgázt és olajat is.

"Ennek ellenére, mégis nagy a szegénység, mivel az argentin állam mindig több pénzt költ el, mint amennyivel valójában rendelkezi" – mondta el az InfoRádióban Nagy Sándor Gyula Latin-Amerika-kutató, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×