Infostart.hu
eur:
399.62
usd:
341.85
bux:
99921.45
2025. július 12. szombat Dalma, Izabella
A puccsistákat támogató tüntetés egyik résztvevője a felsőtestén nigeri zászlót, a fején orosz nemzeti színű kalapot visel a nigeri fővárosban, Niameyben 2023. augusztus 3-án. A tüntetők a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) által bevezetett szankciók ellen tiltakoztak és a francia haderő kivonását követelték az országból. A katonai hatalomátvételt július 26-án hajtották végre Nigerben.
Nyitókép: MTI/EPA/Issifou Djibo

Lejárt az ultimátum, erősödés tapasztalható Nigerben

A nigeri junta a hétvégén tovább tudta erősíteni hatalmát az országban dacára a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) által támasztott, vasárnap lejáró ultimátumnak.

Vasárnap délután a katonai hatalomátvételt támogatók közül több ezren gyűltek össze az egyik niameyi stadionban, arra az esetre, ha fegyveres intervenció indulna az ország ellen, és a junta delegációjának tagjait hatalmas ováció fogadta - jelentette az AFP francia hírügynökség.

Az ECOWAS vasárnapi határidőt szabott ugyanis a háziőrizetben tartott Mohamed Bazoum nigeri elnök szabadon engedésére és hivatalába történő visszahelyezésére, ellenkező esetben a juntának akár katonai beavatkozással kell szembenéznie.

A határidő lejárta előtt röviddel azonban nem volt jele annak, hogy katonai hatalom visszatáncolna. Egyelőre az sem világos, hogy a tizenöt afrikai országot tömörítő ECOWAS mikor dönt a további lépésekről, illetve a lehetséges katonai beavatkozásról. Ez utóbbi roppant vitatott kérdésnek számít tekintettel arra, hogy a Németországnál háromszor nagyobb, 26 millió lakosú állam területén egy ilyen bevetés mind logisztikai, mind katonai szempontból nehéz kihívásnak ígérkezne.

A junta időközben hatalma megszilárdításán dolgozik.

Szombatra virradóra például a puccsisták közölték, hogy a hadsereg kulcsfontosságú posztjait saját embereikkel töltötték fel. A hadsereg új parancsnokának pedig Moussa Salao Barmou tábornokot nevezték ki. Barmou korábban a különleges erők parancsnokaként szolgált.

Vasárnapra virradóra a fővárosban, Niameyben ifjúsági polgárőrségek alakultak a dpa német hírügynökség beszámolója szerint. Ezek az alakulatok a közlekedési csomópontokon ellenőrzőpontokat rendeztek be. A polgárőrségek tagjai olyan bizottságok soraiból kerültek ki, amelyek az új katonai hatalmat támogató megmozdulásokat is szervezték.

(A nyitóképen: A puccsistákat támogató tüntetés egyik résztvevője a felsőtestén nigeri zászlót, a fején orosz nemzeti színű kalapot visel a nigeri fővárosban, Niameyben 2023. augusztus 3-án. A tüntetők a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) által bevezetett szankciók ellen tiltakoztak és a francia haderő kivonását követelték az országból. A katonai hatalomátvételt július 26-án hajtották végre Nigerben.)


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
E-pénztárgép: nem is egy, hanem két nagy dobásra is készül a kormány

E-pénztárgép: nem is egy, hanem két nagy dobásra is készül a kormány

Július elsejétől már működik az e-pénztárgép, amellyel élhet minden vállalkozás, amelynek a nevén okostelefon van. 2026. szeptember elsejétől minden magyar vállalkozónak kötelező lesz nyugtát adni, köztük a szépségiparban dolgozó vagy az ingatlanügyletekkel foglalkozó vállalkozásoknak is – mondta Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára.

Szikkadt a magyar föld, de nagyon nem jó, hogy így esett le a sok eső

Hétfőn heves viharokkal érkezett meg a hidegfront, ami végre csapadékot is hozott. Az eső minden cseppje számít, ugyanis az ország 95 százalékán súlyos vagy nagyfokú aszály van – hangsúlyozta az InfoRádió GeoTrendek című műsorában Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Hatalmas pofont kapott Trump a Harvard professzorától

Hatalmas pofont kapott Trump a Harvard professzorától

Donald Trump amerikai elnök „nagy, gyönyörű törvényének” katasztrofális intézkedései közül egy különösen szúrja a politikai gazdaságtan követőinek szemét. A törvény radikális módon kivezeti a Joe Biden előző elnök adminisztrációja által három évvel ezelőtt bevezetett, a tisztaenergia-szektort támogató szubvenciókat. Sokan azt gondolták, hogy ezeket a szubvenciókat nem érinti majd az elnöki székben történő csere, mivel azok új munkahelyeket és profitlehetőségeket teremtettek a hagyományosan a republikánusokra szavazó „vörös” államokban működő cégek számára. Bármennyire is irritálja a Trump által irányított republikánus pártot a zöld politika, az általánosan elfogadott nézet (hagyományos bölcsesség) azt vallotta, hogy a republikánusok nem fognak ezekhez a szubvenciókhoz nyúlni. Aztán mégis megtették.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×