Olaszország és Görögország egyes részein negyven fok fölötti hőmérséklet várható - írja a Euronews.
Az is elképzelhető, hogy megdől a 2021-ben, a szicíliai Siracusában mért rekord hőmérséklet: ez 48,8 fok volt.
A hőhullám, melyet korábban Cerberus, most Khárón néven emlegetnek, 16 olasz városban hőségriadó bevezetését indokolta. A legfiatalabbak, a legidősebbek és a törékeny egészségű emberek vannak a legnagyobb veszélyben a kánikulában, mely főként a kiszáradás és a test túlmelegedése miatt jelent számukra komoly rizikót.
A mostani kánikula azonban olyan magas hőmérséklettel jár, ami már mindenkire nézve káros egészségügyi hatásokkal járhat, ezért Olaszországban azt javasolják, aki teheti, kerülje délelőtt 11 és este 6 óra közt a szabadtéren tartózkodást.
Az érintett városok közt van Bologna, Róma és Firenze is. A turisták által frekventált városokba látogatóknak azt ajánlják, ha a figyelmeztetések ellenére mégis utaznának, használjanak napvédő készítményt, a legforróbb órákban ne tartózkodjanak az utcán és igyanak megfelelő mennyiségű vizet.
Az olasz sajtó figyelmét azonban a The Guardian szerint jobban leköti az, ahogyan a nemzetközi sajtó tálalja a hőhullámmal kapcsolatos híreket, mint az, hogyan tálalja a nemzetközi média az olasz körülményeket. Különösen a The Times címadása nyűgözte le őket, a lap ugyanis az örök várost pokoli városként aposztrofálta.
Eközben a forróság helyett a helyi lapok a miniszterelnök-helyettes adóamnesztiával kapcsolatos ötletével foglalkoztak.
Vannak ugyanakkor olyan utazók, akik inkább nem kelnek útra vagy máshova, kevésbé forró tájra igyekeznek: a szervezett utakat és a repülőjáratokat azonban a hőség mellett is ugyanazokkal a feltételekkel indítják el.
Az előrejelzések szerint a rendkívül meleg időjárás körülbelül július végéig tart majd. A következő napokban azonban enyhülhet a magas hőmérséklet a nyugat-európai országokban, például Spanyolországban és Portugáliában.
A hőség miatt turistalátványosságokat is le kellett zárni, több helyen okozott rosszullétet a nagy meleg. Az athéni Akropoliszt is érintették az intézkedések. Az olasz hatóságok is fontolgatják, hogy a nap legmelegebb időszakában korlátozzák a történelmi műemlékek látogatását.
Athénban és néhány más görög városban a hőség miatt a munkaidő is változott: 12 és 17 óra között azokon a területeken, ahol nagyon nagy a hőség, felfüggesztették a munkavégzést.
Róma egyes részein is áramkimaradásokat is tapasztaltak, mivel a légkondicionálók használata megterhelte az elektromos hálózatot.
Catania repülőterén tűz ütött ki: arról nincs információ, hogy a magas hőmérséklettel van-e összefüggésben. Az esetben senki nem sérült meg, a repteret kiürítették és szerdáig lezárták.
A spanyolországi La Palma szigetén szombaton erdőtűz ütött ki, több ezer embert evakuáltak, akik azóta visszatérhettek otthonaikba.
Dél-Európában az időjárás miatt megnőtt az erdőtüzek keletkezésének esélye - Horvátországban is tomboltak tüzek, Spanyolországban pedig a hatóságok arra figyelmeztettek mindenkit, hogy komoly veszélye van ezek kialakulásának. A görögországi hatóságok szerint az erős szél és a forró, száraz időjárás együttesen növeli az erdőtüzek kockázatát.