eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az Európai Parlament brüsszeli épületébe érkezik 2022. november 3-án. Meloni az uniós intézmények vezetőivel találkozik ezen a napon.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Kilenc nyugati ország az uniós vétó eltörléséért alakított kezdeményezést

Franciaország, Németország és Olaszország is benne van a frissen létrehozott a Baráti Csoportban.

A teljes egyetértésen nyugvó döntéshozatal megszüntetését és a minősített többségi döntések gyakorlatának bevezetését sürgeti az Európai Unió kül- és biztonságpolitikájában kilenc tagállam, amelyek a közös ügy előmozdításának céljával megalakították a Baráti Csoport elnevezésű kezdeményezést.

A német külügyminisztérium a

  • Belgium,
  • Finnország,
  • Franciaország,
  • Hollandia,
  • Luxemburg,
  • Németország,
  • Olaszország,
  • Spanyolország és
  • Szlovénia

összetételű országcsoport kezdeményezéséről közölte, hogy céljuk az uniós külpolitikai döntések hatékonyságának és gyorsaságának növelése.

Mint írták, Oroszország Ukrajna elleni háborúját és az EU előtt álló egyre nagyobb nemzetközi kihívásokat tekintve a Baráti Csoport azt vallja, hogy

"az EU mint globális szereplő" megerősödése érdekében át kell alakítani a döntéshozatali eljárást.

Ezért a csoport tagjai arra törekednek, hogy "pragmatikus módon konkrét előrelépést" érjenek el az ügyben, az EU működéséről rendelkező szerződések keretein belül.

A csoport nyitva áll minden tagállam előtt, amely érdekelt az uniós külpolitikai döntéshozatali folyamatok javításában, "különösen a minősített többségi szavazás révén" - áll a közleményben.

Hozzátették, hogy rendszeresen értékelik a helyzetet, tanácskozásaik eredményeit pedig "átlátható módon megosztják valamennyi tagállammal", és szorosan együtt is működnek valamennyi uniós tagállammal, és összehangolják tevékenységüket a közösségi intézményekkel.

(Nyitóképünkön Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az Európai Parlament brüsszeli épületébe érkezik 2022. november 3-án.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×