eur:
399.12
usd:
366.89
bux:
87872.68
2025. március 16. vasárnap Henrietta
Iran and Saudi Arabia flag together realtions textile cloth fabric texture
Nyitókép: Oleksii Liskonih/Getty Images

Meghatározó lépés a közel-keleti térség békéje irányába

A Migrációkutató Intézet elemzése szerint Irán és Szaúd-Arábia közeledése fontos lépés lehet a közel-keleti térség békéjének irányába. A diplomáciai kapcsolatok helyreállítása ellenére ugyanakkor a két ország közötti érdekellentétek továbbra is fennállnak. Sayfo Omar vezető kutatót kérdeztük.

Sayfo Omar szerint mindenképp fontos esemény, hogy Szaúd-Arábia és Irán végre tárgyalnak. A két ország között 2016 óta nem volt diplomáciai kapcsolat, ami a regionális konfliktusok enyhülését is megnehezítették, leginkább azokban, ahol külső részvényesként vesznek részt az eseményekben. Így például Jemenben, ahol ellentétes oldalakat támogatnak, vagy Szíriában, ahol Teherán az Aszad-rezsimnek a fő támogatója, ami egyébként meg is nehezítette Damaszkusz rehabilitációját az Arab Ligán belül.

A vezető kutató szerint enyhülés jöhet Libanonban is, ahol a belpolitikai patthelyzet annak volt köszönhető, hogy az Irán által támogatott Hezbollah és keresztény szövetségesei nem voltak hajlandóak kibékülni a Szaúd-Arábiához húzó szunnitákkal és keresztény szövetségeseikkel.

Iráni részről a mostani közeledés elsősorban gazdasági okokra vezethető vissza, míg Szaúd-Arábiát sokkal inkább biztonsági okok vezérelhetik a békülékenység irányába – mondta a Migrációkutató Intézet munkatársa. Teheránt illetően emlékeztetett: az ország gazdasági helyzete miatt 2021 júliusa óta tüntetések zajlanak, komoly nyomást helyezve a vezetésre, amin a közeledés enyhíthet. Rijáddal kapcsolatban a legfőbb oknak azt gondolja, hogy Jemenben kudarcot vallottak, hiszen a Teherán által támogatott huszi lázadók az elmúlt években csak megerősödtek. Arról nem beszélve, hogy az Egyesült Államokban is csalódnia kellett, amikor 2019-ben iráni dróncsapás érte az olajlétesítményeit, és nem kapta meg a remélt segítséget.

Rijád ezért arra jutott, hogy a konfrontatív politikánál lehet, célravezetőbb az egyeztetés Iránnal.

A jelenlegi biztonsági helyzet ráadásul nem kedvez a Vízió 2030 programnak, amely megreformálná Szaúd-Arábia teljes gazdaságát, felkészülve az olaj utáni időkre – mondta Sayfo Omar, aki szerint amennyiben Irán és Szaúd-Arábia teljesen kiegyezik, akkor gazdasági enyhülés következhet be Irakban, Szíriában és Libanonban, ami nehéz helyzetet teremthet Izrael számára. Tel-Aviv célja ugyanis egy regionális arab szövetségnek a felállítása volt Teheránnal szemben, hiszen veszélyként, biztonsági fenyegetésként tekint az iráni atomprogramra. Megjegyezendő, Szaúd-Arábia – mely szintén szeretne saját atomprogramot felépíteni –, a békülés ellenére szintén nem szívleli a kérdést, vagyis nincs még szó a bizalom teljes helyreállásáról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
"Hupszi, túl késő": hiába a bíróság tiltása, nem állt le Donald Trump deportálási művelete

"Hupszi, túl késő": hiába a bíróság tiltása, nem állt le Donald Trump deportálási művelete

Venezuela élesen bírálta az Egyesült Államok azon lépését, hogy egy ritkán, háborús időszakokban alkalmazott törvényre hivatkozva több mint 200 feltételezett venezuelai bandatagot toloncoltak ki Salvadorba. A Trump-adminisztráció intézkedését egy szövetségi bíróság átmenetileg felfüggesztette, sőt, a repülők visszafordítását is elrendelte, a kiutasított személyek viszont állítólag már megérkeztek a közép-amerikai országba - számol be a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×