eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kínai harci gépet töltenek fel üzemanyaggal a levegőben, egy meg nem nevezett terület légterében 2022. augusztus 4-én. A Tajvant magáénak tekintő Kína szuverenitása megsértésének tekinti Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök augusztus 3-i tajvani látogatását, és válaszul több hadgyakorlatot kezdett a sziget körül, amelyek egy része benyúlik a tajvani vizekre is.
Nyitókép: MTI/AP/Hszinhua

Kétfarkú skorpió jelent meg Tajvan közelében

Egy új típusú kínai harci drón, amely a kínai állami média szerint nehézfegyverek szállítására is alkalmas, körözött Tajvan partjainál - közölte pénteken a sziget védelmi minisztériuma.

Kína, amely a demokratikusan kormányzott Tajvant saját területének tekinti, az elmúlt három évben fokozta a katonai nyomást a szigetre, így próbálva arra kényszeríteni a szigetországot, hogy fogadja el Peking fennhatóságát.

Ebben a hónapban Kína hadgyakorlatokat rendezett Tajvan körül, miután Caj Jing-ven tajvani elnök Los Angelesben találkozott Kevin McCarthyval, az amerikai képviselőház elnökével.

A tajvani védelmi minisztérium az előző 24 óra kínai katonai tevékenységéről szóló napi jelentésében közölte, hogy 19 katonai repülőgép lépett be a sziget légvédelmi azonosító zónájába.

Az egyik ilyen repülőgép egy TB-001 típusú drón volt. A pilóta nélküli eszköz először átrepült a Basi-csatornán, amely elválasztja Tajvant a Fülöp-szigetektől, majd Tajvan keleti részén haladt, később visszatért a kínai partok felé - derült ki a minisztérium által kiadott térkép szerint.

A drónnak ezt a típusát a kínai állami média "kétfarkú skorpiónak" nevezi, és képeket is mutatott róla, amelyeken rakéták vannak a szárnya alatt, és azt állították, hogy nagy magasságú, nagy hatótávolságú küldetésekre képes.

A kínai légierő emellett az általa "szigetek bekerítésének" nevezett bevetéseket hajtott végre a nukleáris fegyver hordozására képes H-6 típusú bombázógéppel.

Lövések nem dördültek el, és kínai repülőgépek nem repültek be Tajvan légtérazonosító zónájába.

A kínai katonai repülőgépek tavaly óta rendszeresen átlépték a Tajvani-szoros középvonalát, amely általában nem hivatalos határként szolgál a két fél között, bár Kína azt állítja, hogy ezt nem ismeri el.

A tajvani kormány elutasítja Kína szuverenitási igényeit, és azt mondja, hogy csak a sziget népe dönthet a jövőjéről.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×