eur:
408.87
usd:
370.52
bux:
83639.65
2025. április 9. szerda Erhard
Boris Johnson brit miniszterelnök távozik a londoni kormányfői rezidencáról, a Downing Street 10-ből 2021. augusztus 18-án. Johnson rendkívüli parlamenti ülést hívott össze, hogy megvitassák az afganisztáni helyzetet. Három nappal korábban a szélsőséges iszlamista tálibok uralma alá került Afganisztán, miután a lázadók harc nélkül behatoltak az afgán fővárosba és elfoglalták az afgán kormányerők által elhagyott kormányzati intézményeket.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Boris Johnson kitálalt: keresztbe tenne utódjának

Boris Johnson volt brit miniszterelnök közölte: "nagyon nehezen" tudná támogatni a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti kereskedelmet szabályozó új megállapodást, mert az szerinte nem alkalmas arra, hogy London "visszavegye az ellenőrzést" az EU-tól.

Rishi Sunak jelenlegi miniszterelnök kormánya és az Európai Bizottság a hét elején jutott egyezségre a rendkívül heves vitákat szító egykori észak-írországi protokoll módosításáról.

A windsori keretmegállapodásnak átnevezett egyezmény alapján Észak-Írország továbbra is harmonizált árukereskedelmi viszonyrendszerben marad az EU egységes belső piacával és vámuniójával, de a megállapodás jelentősen enyhíti a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti kereskedelem vámjogi terheit.

Ahogy arról egy elemző cikkben beszámoltunk, az észak-ír kereskedelmi és vámszabályozás jelentős mértékben mérgezte London és Brüsszel kapcsolatát. Sunak egy úgynevezett „féket” alkudott ki, amely azt jelenti: az EU nem vezethet be olyan új szabályokat termékeire, amelyek „maradandó változást” okoznának Észak-Írország mindennapi életében”. Ez az ára annak, hogy London elfogadta, hogy a tartomány az EU-s Közös Piac része maradjon. A tervezetből politikai vita alakulhat ki.

Rishi Sunak és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn az angol-brit monarchia legősibb és legnagyobb uralkodói rezidenciájának otthont nyújtó, London nyugati határában fekvő Windsorban jelentette be a megállapodást a protokoll módosításáról és átnevezéséről. A legfőbb könnyítések egyike az, hogy azok a Nagy-Britanniából szállított termékek, amelyek végcélja Észak-Írország, "zöld folyosón" léphetnek be északír területre minden vámbürokrácia nélkül.

Boris Johnson azonban - akit tavaly nyáron sorozatos belpolitikai botrányok miatt kényszerített távozásra az alsóházi tory frakció - csütörtökön egy londoni pénzügyi rendezvényen felszólalva úgy fogalmazott, hogy miután az EU-nak továbbra is befolyása van Nagy-Britannia és Észak-Írország kereskedelmének szabályozásába, az új megállapodás sem arról szól, hogy London visszaszerezhesse az ellenőrzést az uniótól.

Hozzátette:

ilyen körülmények között nagyon nehezen tudná támogatni az egyezmény elfogadását.

Johnson megszólalásának különös súlyt ad, hogy az eredeti észak-írországi protokollt is tartalmazó Brexit-megállapodást miniszterelnökként ő írta alá az EU-val.

A windsori keretmegállapodás elfogadása garantáltnak tűnik, mivel a tory frakciócsoport többsége és a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt is támogatja, a legnagyobb észak-írországi britpárti protestáns erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) azonban még nem alakította ki végleges álláspontját.

Mindeközben a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) is felvetette a londoni parlamentben, hogy ha Észak-Írország a Brexit ellenére különleges státusban maradhat az EU-val, akkor Skóciát is megilleti egy ilyen státus kialakításának joga.

A brit EU-tagságról 2016-ban rendezett népszavazáson országos átlagban a kilépésre voksolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe, de Skóciában 62 százalék, Észak-Írországban 55 százalék a bennmaradásra szavazott.

Címlapról ajánljuk
Hortay Olivér: Donald Trump felpörgetné az energiapiacot, dealt készíthet elő az EU-val

Hortay Olivér: Donald Trump felpörgetné az energiapiacot, dealt készíthet elő az EU-val

A tavalyi adatokat nézve nincs realitása annak, hogy az Európai Unió az amerikai elnök kérésének eleget téve 350 milliárd dollár értékben vásároljon energiát az Egyesült Államoktól – mondta az InfoRádióban a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágvezetője. Mint fogalmazott, Donald Trump vélhetően visszaszorítaná az energiaárakat és újraiparosítást is tervez, ami növelni fogja az USA belső energiaigényeit is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.09. szerda, 18:00
Bán Mór
a Hunyadi-sorozat írója, televíziós szerkesztő
Hatalmas vámot jelentett be Kína - Mutatjuk, mit csinálnak a tőzsdék

Hatalmas vámot jelentett be Kína - Mutatjuk, mit csinálnak a tőzsdék

Meredeken estek a tőzsdék azóta, hogy Donald Trump múlt héten új vámokat jelentett be az USA kereskedelmi partnereire és bár hétfő délután és kedden már némi megnyugvás látszott a piacokon, a befektetők ugyanis abban reménykedtek, hogy az Egyesült Államok enyhíthet a vámokon, de ez a várakozás végül nem igazolódott be, ma életbe léptek a múlt héten bejelentett vámok - beleértve a Kínára vonatkozó 104 százalékos vámot is -, sőt, egy újabb szektort, a gyógyszerszektort is jelentős vámmal fenyegetett meg tegnap este Trump. Ez ismét elrontotta a hangulatot a tőzsdéken, az amerikai indexek esni kezdtek a kedd esti kereskedésben és ma reggel Ázsiában is mínuszokat látni, nagyot esett a japán tőzsde, a dél-koreai index pedig már elérte a medve piac szintjét jelző 20 százalékos mínuszt a legutóbbi csúcs óta. Az európai indexek 2-3 százalék közötti esésekkel nyitottak és bár az amerikai határidős indexek kezdtek visszajönni 0-ba a hírre, miszerint Kína tárgyalna, ez azonban gyorsan szertefoszlott, miután 84 százalékos viszontvámot vetett ki az Egyesült Államokra. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 9. 12:20
×
×
×
×