Az amerikai tárcavezető török hivatali partnere, Mevlüt Cavusoglu oldalán helikopterről szemlélte meg a török-szíriai határtérségben február 6-án pusztító földrengés okozta károkat.
Az újjáépítés "hosszú távú erőfeszítést igényel" - jelentette ki Blinken a Hatay török tartományban tett utat követően. Az amerikai diplomácia vezetője szerint az újabb támogatás felét a Menekültügyi és Migrációs Vészhelyzeti Segélyalapból, másik felét pedig az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynökségén (USAID) keresztül folyósítják.
"Elnézve a károk mértékét, a megsemmisült épületek, lakások és házak számát, masszív újjáépítési erőfeszítésre lesz szükség" - emelte ki Blinken az amerikai-török Incirlik légitámaszponton nyilatkozva, amelyről összehangolják a humanitárius segélyezést. "A kutatás-mentés sajnálatosan véget ér. A helyreállítás elkezdődött, amit aztán egy masszív újjáépítési művelet fog követni" - hangoztatta.
Antony Blinken Incirlikből Ankarába indult tovább, ahol hétfőn Recep Tayyip Erdogan török elnökkel is tárgyal. A megbeszélésen a földrengés mellett várhatóan szóba kerül a svéd és finn NATO-csatlakozás ügye is.
Joe Biden amerikai elnök pár nappal a katasztrófát követően 85 millió dollár (31 milliárd forint) segélyt jelentett be Szíria és Törökország számára. Washington mentőcsapatokat, gyógyszereket és felszerelést is küldött a térségbe.
A legfrissebb összesítések szerint a két szomszédos országban több mint 45 ezer halálos áldozata van a 7,7-es és 7,6-os erősségű két földrengésnek és utórengéseiknek.