eur:
411.26
usd:
392.91
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Szabadban rakott tűznél melegednek emberek a földrengés sújtotta dél-törökországi Hatay tartomány székhelyén, Antakyában 2023. február 8-án. A Törökországot és Szíriát február 6-án megrázó, 7,8-as erősségű földrengés és az utórengések halálos áldozatainak száma 15 ezer fölé emelkedett. A helyi hatóságok Törökországban már közel 63 ezer, Szíriában pedig 5 ezernél is több sérültről számoltak be.
Nyitókép: MTI/AP/Halil Hamra

A mentésnek vége, jöhet a humanitárius katasztrófa felszámolása - a magyar ökumenikusok részvételével

Bekapcsolódott a törökországi földrengés utáni humanitárius segélynyújtásba az Ökumenikus Segélyszervezet. A helyszínen víztározók telepítésével és tisztasági csomagok osztásával igyekeznek támogatni a túlélőket. Fűtés nincs, áram is csak a mentéshez hozzáférhető.

Hatay tartományba érkezett Dékány Bence, az Ökumenikus Segélyszervezet Iraki képviseletének vezetője, aki azt mondja: a közel-keleti országban látott pusztítás eltörpül a törökországi katasztrófa mellett.

"Antakya városában tartózkodom, sajnos katasztrofális viszonyok vannak itt. Alapvetően az iraki központ vezetője vagyok, onnan jöttem át, de ott már a fejlesztési stádiumban vagyunk, az ottani helyzettel össze sem mérhető az itteni pusztítás. Óriási területre terjed ki, erre

nem tudtak felkészülni az emberek úgy, mint egy háborúban, ahol van idejük elmenekülni az embereknek. Nagyon sok embert álmában ért a tragédia.

Ugyan nagyon koordinált a mentési folyamat, amely a végéhez közeledik, de a humanitárius szakaszba fogunk lépni, ahol a károsultakat minden módon segíteni kell, azért érkeztünk, hogy a humanitárius folyamatban segíthessünk" - említette.

Nagyon sokan elveszítették a hajlékukat, és egyértelműen kijelenthető, Antakya városában a legnagyobb mértékű a pusztítás Hatay tartományon belül.

"Az épületek több mint 60 százaléka teljesen megsemmisült, 90 százalékuk lakhatatlanná vált az előzetes felmérések szerint. Az emberek nem tudnak visszamenni otthonukba, jelentős részük az utcán, sátrakban, konténerekben lelt menedéket, életbevágó most őket segíteni, nagyon fontos a vízellátás biztosítása és a fertőzések kialakulásának megelőzése, sok ember zsúfolódik össze kis helyen, fontos tisztasági csomagokkal segíteni" - emelte ki.

Első dolguk tehát víztározó konténerek felállítása.

Közben elektromos áram, fűtés sem igen van, Antakyában konkrétan semmi, generátorokkal próbálják kezelni a helyzetet, de egyelőre kizárólag a mentési folyamatokhoz használnak áramot.

A kétségbeesés, a gyász szerinte egyértelműen látszik az embereken, de összefogás is van az ország egész területéről, és adomány is érkezik.

Szíriában is próbál segíteni az Ökumenikus Segélyszervezet.

"Ötmillió forintot már át is utaltunk, hogy a helyieken segíteni tudjunk. Tisztasági és egészségügyi csomagok osztását is vállaltuk" - tette hozzá Dékány Bence.

Aki szeretne segíteni, a 1353-as hívószámot hívva 500 forinttal segíthet, de a Segélyszervezet.hu weboldalon is lehet tájékozódni a módokról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×