Erről a Reuters értesülései alapján a portfolio.hu írt, megemlítve, hogy a jelenlegi svájci törvények megakadályozzák a vásárlókat abban, hogy továbbadják a svájci gyáraktól vásárolt fegyvereket és lőszereket.
Elméletileg kérvényezhetik Bernnél a készleteikben lévő svájci fegyverek reexportját, de az engedélyt korábban mindig megtagadták.
A több évszázados svájci semlegesség arra is vonatkozik, hogy az ország nem szállít fegyvert még közvetett módon sem háborúban álló országoknak. Most a svájci parlament két biztonsági bizottsága a szabályok enyhítését javasolta a törvényhozásnak.
"Nem szabadna vétójoggal megakadályoznunk, hogy mások segítsenek Ukrajnának, mert ha ezt tesszük, akkor Oroszországot támogatjuk, ami nem semleges álláspont."
– mondta Thierry Burkart, a jobbközép FDP párt vezetője, a törvények enyhítéséről szóló indítvány szellemi atyja. Az új rendelkezés értelmében a fegyverek reexportja engedélyezett lenne minden olyan államba, amely hasonló demokratikus értékrendet vall magáénak, mint a semleges köztársaság.
Bár a parlamenti pártok egyelőre még megosztottak a kérdésben, a közvélemény egyre inkább az enyhítést pártolja. A napokban készült felmérés szerint
a megkérdezettek 55 százaléka támogatja a javaslatot,
szemben a háborút megelőző körülbelüli 25 százalékos támogatottsággal.
A kérdésnek azonban van komoly gazdasági vetülete is. A svájci fegyveripar ugyanis egyre több megrendeléstől esik el a reexport tilalma miatt. Azok a megrendelések ugyanis, amik Ukrajna támogatását szolgálnak, nem a svájci leányvállalatokhoz futnak be, hiába állna rendelkezésre a kapacitás.
Svájc 2021-ben már a világ 15 legnagyobb fegyver exportőr országa lett és a jelenlegi helyzet fenyegeti ezt a pozícióját.