eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Nyitókép: Pexels

Teljesen kiirtana egy majomfajt egy karibi állam

A szavannacerkóf invazív fajként került be Sint Maartenre, példányai egyre több kellemetlenséget okoznak.

A következő három évben 450 példány befogásának és elaltatásának adtak zöld utat a hatóságok a Szent Márton-sziget déli felét elfoglaló országban.

"Amikor egy faj olyan területen szaporodik el, amelyen nem őshonos, gyakran nincsenek ragadozók, amelyek kordában tarthatnák a populációt" - árulta el a miérteket a The Guardian cikkében a majmok befogásával megbízott Nature Foundation St. Maarten alapítvány vezetője, Leslie Hickerson.

Nem mindenki ért egyet ugyanakkor a majomirtással: egyes vélemények szerint a példányok ivartalanítása is elég lenne.

A szürkésbarna testű, fehér arcszőrzetű, fekete arcú majmok Afrika déli és keleti részén őshonosak, de megtalálhatók néhány karibi szigeten, például St. Kitts és Nevis szigetén is. Itt a populáció több tízezresre nőtt. A majmok valamikor a 17. század körül kerültek a régióba, amikor az európai telepesek feltehetően egzotikus háziállatként hozták ide őket.

A St. Maarteni Természetvédelmi Alapítvány által végzett kutatás 2020-ban megállapította, hogy a sziget holland oldalán mintegy 450 szavannacerkóf él. Azóta nem készült friss felmérés, de az alapadatok szerint

jelentősen megemelkedhetett az egyedszám.

Az alapítvány közleménye szerint amennyiben semmit sem tesznek, a tendencia folytatódni fog, aminek katasztrofális következményei lehetnek a sziget őshonos ökoszisztémájára. Az alapítvány szerint a gazdálkodóknak már most gondot okoz, hogy a majmok megdézsmálják földjeiken a termést.

Dave Du Toit, az afrikai Déli Szavannacerkóf Alapítvány alapítója szerint a mészárlás sem fog megoldást hozni.

"Egy jobb és szélesebb körben elfogadhatóbb megoldás a hímek és a nőstények sterilizálása"

- vélekedik. Úgy látja, az állatok és emberek együttélésén is lehetne javítani.

A témával foglalkozó helyi alapítvány is kétféle populációmenedzselési megoldást ajánlott: a majmok elaltatását és a sterilizációt. Évi 55 ezer dollárnak megfelelő összeget ítéltek meg végül számukra: ez a minimális összeg volt a program elindítására.

Az összegből eddig a befogáshoz szükséges képzéseket végeztek, valamint alapanyagokat és felszereléseket vásároltak. Hickerson szerint a legjobb lenne a teljes populációt kitelepíteni a szigetről.

Az alapítvány a közeljövőben a sziget északi, francia fennhatóság alatt álló részének képviselőivel is megvitatja a szükséges beavatkozásokat a majmok terjedésének megakadályozására.

Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×