A honvédelmi tárca vezetője, előzőleg találkozott Ben Wallace brit védelmi miniszterrel. Mint mondta: a "szövetségesekhez méltó hangulatban" lezajlott kétoldalú megbeszélésen áttekintették a Nyugat-Balkánon és a Magyarország déli határai mentén kialakult helyzetet, és sok szó esett a szerb-koszovói feszültségről is.
A magyar emberek biztonságát a Nyugat-Balkán biztonsága garantálja, és ehhez az Egyesült Királyságnak is régóta stratégiai érdeke fűződik, így az erről tartott korábbi megbeszéléseken és a mostani egyeztetésen is azonosak voltak a két ország nézetei - mondta a honvédelmi miniszter.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta:
tájékoztatta brit partnerét azokról a tapasztalatokról, amelyeket Magyarország az elmúlt években szerzett a déli határon megkísérelt illegális határátlépésekről,
kiemelve, hogy e próbálkozások száma különösen az utóbbi egy évben megnövekedett. A honvédelmi miniszter szerint az ezzel kapcsolatos számok, adatok, tapasztalatok komolyan érdekelték a brit partnert, hiszen az Egyesült Királyság katonai-rendőri erővel nincs jelen ezen a határszakaszon.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf az ukrajnai háború ügyéről tartott egyeztetésről elmondta: Magyarország a háború kirobbanása óta a béke pártján áll, és ezt a stratégiát a brit fél ismeri és tiszteli.
A kétoldalú tárgyaláson elhangzott, hogy
Magyarország egyértelműen elítéli az orosz agressziót, és elsősorban humanitárius segítséggel támogatja Ukrajnát.
A brit segítség más módokon valósul meg, de Ben Wallace nagyon nagyra értékeli Magyarország NATO-kiállását, beleértve azt, hogy Magyarország jövőre teljesíti a szövetség által a tagországok számára kijelölt, a hazai össztermék (GDP) 2 százalékában meghatározott védelmi kiadási célt - mondta hétfő esti londoni nyilatkozatában a magyar honvédelmi miniszter.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf hangsúlyozta: a megerősödött magyar haderő folyamatosan részt vesz nemzetközi missziókban, például a balti légtérrendészeti feladatokban, a KFOR-erők tevékenységében vagy a keleti határok erősítését célzó zászlóalj-harccsoportban, amelynek feladata a NATO keleti szárnyának megszilárdítása.
A brit EU-tagság megszűnéséről (Brexit) szólva a honvédelmi miniszter elmondta:
a Brexit előtt az Egyesült Királyság adta az Európai Unió védelmi képességeinek csaknem 40 százalékát.
Az Egyesült Királyság ugyanakkor továbbra is a NATO elkötelezett tagja, a brit haderő a szövetség egyik legnagyobb erejű hadserege, önálló nukleáris csapásmérő képességgel, és az ország természetesen fizikailag nem hagyta el Európát - fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A honvédelmi miniszter hozzátette: az EU is keresi annak módját, hogy miképp erősítheti saját biztonságát és hogy veheti saját kezébe védelmét. Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint ugyanakkor el kell kerülni, hogy a NATO és az EU egymás versenytársa legyen, a védelmi képességek fejlesztési folyamatainak ki kell egészíteniük egymást.