Több mint negyven napja élnek lezárások közt a régió egyik városának lakói: gyógyszer- és élelmiszerellátásuk sem megoldott, így éheznek, a mindennapokhoz szükséges eszközökben pedig hiányt szenvednek – írja az NBC News.
Ghulja városának lakói üres hűtőszekrényekről, lázas gyermekekről és ablakaikból kiabáló szomszédokról osztanak meg videókat a közösségi oldalakon, a helyzet kísértetiesen emlékeztet arra, amit Sanghaj lakóinak át kellett élniük tavasszal. Közülük volt, akinek orvosi ellátását tagadták meg, míg másoknak rothadó zöldséget szállítottak ki.
Az ő problémájuk keveseket érdekel
Sanghaj ugyanakkor 20 milliós nagyváros, Ghulja lakóinak nyomora sokkal kevesebb reakciót vált ki. A fertőzőbb koronavírus-variánsok terjedésével ugyanakkor egyre több a kitörés, amelynek eredménye egy, a ghuljaihoz hasonló zárlat.
Ghulja lezárása a Hszincsiangban őshonos török népcsoport, az ujgurok körében a rendőri brutalitástól való félelmet is kiváltja. Egy korábbi hszincsiangi zárlat különösen kemény volt,
kényszergyógykezeléssel, letartóztatásokkal és a lakosok fertőtlenítőszerrel való lemosásával járt.
Egy európai egyetemen tanuló ujgur, Yasinuf elmondta a CNBC-nek, hogy anyósa a hétvégén ijesztő hangüzeneteket küldött arról, hogy enyhe köhögés miatt központi karanténba kényszerítették. Elmondása szerint az érte érkező rendőrök arra emlékeztették, amikor a férjét több mint két évre egy táborba vitték.
"Ez az ítélet napja. Nem tudjuk, hogy ezúttal mi fog történni. Most már csak annyit tehetünk, hogy bízunk a teremtőnkben" – hangzott el az üzenetben.
Idős és fiatal egyaránt éhezik
Yasinufnak szülei is azt mondták, kevés az élelmük, hiába készültek fel a lezárásra. Kiszállítások nincsenek, és nem használhatják a kertjükben található sütőt sem, sületlen tésztát fogyasztanak, miközben ő napok óta nem tud aludni az aggodalom miatt.
"Folyamatosan a fülemben hallom a hangjukat, azt mondják, éhesek, segítsek nekik. Ez a 21. század, ez elképzelhetetlen!" – mondta.
Nyrola Elima, egy ghuljai ujgur azt mondja, édesapja és 93 éves nagymamája úgy osztozik a maradék paradicsomon, hogy naponta felet fogyasztanak el belőle. Nagynénje nem tudja, mivel etesse kétéves unokáját. A helyi kormányzó eközben sajtótájékoztatón ismerte el, hogy problémák vannak az ellátásban, és azt ígérte, dolgoznak a helyzeten. Közben azonban a cenzorok mindenkit elhallgattatnak, aki felhívja a figyelmet a történtekre: a bejegyzések és a felhasználók eltűnnek az internetről.
A cenzorok szemfülesek
Sokan mondják a helyiek közül, hogy nem mernek megírni mindent az interneten helyzetükről, mert félnek a bosszútól: hétfőn a rendőrség hat ember letartóztatását jelentette be a lezárással kapcsolatos "pletykák terjesztése" miatt, beleértve egy halott gyermekről és egy állítólagos öngyilkosságról szóló bejegyzéseket, amelyek szerintük megzavarták a társadalmi rendet.
Az állami médiában integető gyerekek és mosolygó idősek képét mutatják csak a városból, a hatóságok kontrollálják a negatív információk terjedését. Az elmúlt napokban ugyanakkor javult is valamelyest a helyzet – egy helyi lakos szerint miután hetekig nem kapott élelmiszert, újraindult a szállítás, és már sokkal jobb a helyzet, mint volt.
Kína helyzetéről is beszélt Salát Gergely az InfoRádió Aréna című műsorában: