eur:
406.36
usd:
370.66
bux:
83028.96
2025. április 6. vasárnap Bíborka, Vilmos
Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának főtitkára, a Központi Katonai Bizottság elnöke a KKP megalapítása 100. évfordulójának alkalmából odaítélt kitüntetések átadási ünnepségén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2021. június 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Hszinhua/Hszie Huan-csi

A hidegháború biztonságosabb időszak lehetett a mostaninál

A nyugati országok nem kommunikálnak eleget Oroszországgal és Kínával, ez pedig komoly rizikót hordoz az Egyesült Királyság biztonsági szakértője szerint.

A rivális nagyhatalmak még a hidegháború idején is jobban megértették egymást, mint most, vélekedik Stephen Lovegrove, a kommunikáció hiánya pedig szerinte oda vezet, hogy alábecsülik egymás képességeit, idézi a BBC cikke.

Ezen tovább ront az a tény, hogy a fegyverek széles körben való elterjedésének új korszakában vagyunk, amikor is a veszélyes eszközök egyre szélesebb körben elérhetők.

Minderről közvetlenül Joe Biden amerikai és Hszi Csinping kínai elnök telefonbeszélgetése előtt beszélt a biztonsági tanácsadó. Ilyen beszélgetésre utoljára márciusban került sor. A telefonhíváson várhatóan szóba kerül a növekvő feszültség Tajvan és Kína közt, valamint a még a Trump-érában a kínai importárura kirótt tarifák.

Lovegrove az ukrán háború kapcsán beszélt a hidegháborús éra és jelenünk összehasonlításáról.

Elmondása szerint a hidegháborús évtizedekben a nyugati hatalmaknak hasznára váltak azok a tárgyalások, amelyek javították a szovjet doktrína és képességek megértését

- és ez ugyanígy volt a szovjetekkel is.

"Ez mindkét fél számára nagyobb bizonyosságot adott abban, hogy nem számítják el magukat, belelavírozva egy nukleáris háborúba. Ma már nem rendelkezünk ugyanilyen alapokkal másokkal szemben, akik a jövőben fenyegethetnek minket. Különösen igaz ez Kínára. A párbeszéd révén kiépített bizalom és átláthatóság azt is jelenti, hogy aktívabban tudunk fellépni, amikor egyezségek be nem tartását és a partner helytelen viselkedését tapasztaljuk" - fogalmazott.

A szakember szerint a váratlan konfliktus kockázatát növeli, hogy

Oroszország újra meg újra megsérti szerződéses kötelezettségeit,

valamint Kína nukleáris arzenáljának bővítése, illetve a fegyverzetellenőrzési megállapodások nyilvánvaló lenézése is ehhez vezethet.

Lovegrove beszélt a technológia gyors fejlődésével és szárazföldi támadásra is alkalmas cirkálórakétákat fejlesztő államok számával kapcsolatos veszélyről is. Arra nem lát esélyt, hogy a nagyhatalmak a közeljövőben olyan új megállapodásokat kötnek, melyek lehetővé tennék a stratégiai kockázatok csökkentésére alkalmas munkát.

"Hamarosan lépéseket kell tennünk a bizalomépítő intézkedések megújítására és megerősítésére, hogy csökkentsük vagy akár meg is szüntessük a bizalmatlanság, a félelem, a feszültségek és az ellenségeskedések okait. Ez segíthetne abban, hogy a felek helyesen értelmezzék egymás cselekedeteit az egymás szándékairól folytatott állandó információcserének köszönhetően. A bizalom akkor nő, ha az államok nyíltan beszélnek katonai kapacitásaikról és terveikről" - vélekedik.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Elemző: a haszonállat-állomány csökkenése drágulást hoz

Elemző: a haszonállat-állomány csökkenése drágulást hoz

Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője szerint több oka is van annak, hogy folyamatosan csökken a gazdák száma az EU-ban, velük együtt pedig az állatállomány is. Magyarországon bizonyos tekintetben hasonló a helyzet, de vannak különbségek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
Túl nagy falat? - Lazíthatnak egy fontos 2040-es uniós célon

Túl nagy falat? - Lazíthatnak egy fontos 2040-es uniós célon

Az Európai Bizottság vizsgálja a 2040-es uniós kibocsátáscsökkentési cél felpuhításának lehetőségeit, így próbálva kezelni a klímacéllal szembeni poltikai ellenkezést, miközben igyekszik az általa korábban előirányzott 90%-os célszámot is megtartani. A Bizottság eredetileg az első negyedévben a klímatörvény módosítása keretében tette volna meg arra vonatkozó hivatalos javaslatát, hogy az Európai Unió tagállamai 90%-kal csökkentsék az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátását 2040-ig az 1990-es szinthez képest. A kibocsátáscsökkentés nehéziparban és mezőgazdaságban várható költségeivel kapcsolatban azonban jelentős aggályok merültek fel a tagállamok és törvényhozók részéről, ezért a testület elhalasztotta a törvényjavaslat előterjesztését.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 6. 13:37
×
×
×
×