eur:
393.05
usd:
363.57
bux:
72351.87
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Füst száll a magasba egy detonáció után Kijevben 2022. március 17-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/AP/Felipe Dana

Az orosz hadsereg bejelentette: marad Ukrajnában

Úgynevezett védelmi állásokat létesít a hetek óta bombázott szomszédos országban.

Az orosz hadsereg az elmúlt 24 órában több mint 30 kilométerre húzódott vissza Kijevtől keletre, és több ukrajnai fronton is megkezdte védelmi állások kialakítását - közölte szerdán a Pentagon egyik magas rangú tisztségviselője.

"Az ukránoknak sikerült visszaszorítaniuk az oroszokat Kijevtől 55 kilométerre keletre és északkeletre" - mondta a névtelenséget kérő tisztviselő, miközben a Pentagon kedden még úgy becsülte, hogy az orosz erők 15-20 kilométerre vannak a főváros központjától.

"Az vettük észre, hogy (az oroszok)

beássák magukat és védekező pozíciókat alakítanak ki"

- tette hozzá. "Nem arról van szó, hogy nem haladnak előre, hanem arról, hogy nem próbálnak előre haladni. Védekező pozíciókat foglalnak el."

Az orosz erők a Pentagon becslései szerint a Kijevtől északkeletre fekvő Csernyihiv központjától 10 kilométerre is beszorultak. "Itt területet vesztettek, az ellenkező irányba mozognak, de nem sokkal" - jegyezte meg a nyilatkozó.

Harkivban (keletre), ahol továbbra is heves harcok folynak, az orosz erők még mindig 15-20 kilométerre vannak a városközponttól, és az ukránok "nagyon kemény" ellenállásába ütköznek.

Az amerikai védelmi minisztérium tisztviselője szerint az orosz hadsereg most úgy tűnik, hogy az oroszbarát szakadár Luhanszk és Donyeck keleti régiót helyezi előtérbe. "Sokkal több energiát fektetnek a Luhanszk és Donyeck régióba, és különösen Luhanszk környékére" - tette hozzá.

"Úgy véljük, hogy megpróbálják mozgásképtelenné tenni az ukrán erőket", amelyeket 2014 óta a szakadár területekkel közös frontvonal mentén telepítettek, "hogy ne lehessen őket máshol bevetni" - magyarázta.

Délen - jegyezte meg az amerikai védelmi tárca -

az orosz haditengerészet az Azovi-tengeren lévő Berdjanszk kikötőjét használja üzemanyag-utántöltésre.

Ez utóbbi település azon kevés városok egyike, amelyet az orosz erőknek az offenzíva 28. napján sikerült ellenőrzésük alá vonniuk.

A Pentagon ugyanakkor nem észlelt változást Odessza kikötőváros környékén. Ha a hét elején több rakétát lőttek is ki Odessza irányába orosz hadihajókról, ez kedden és szerdán nem ismétlődött meg - mondta az amerikai tisztviselő.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×