eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nő megy a tüzérségi találatot kapott házak között a délkelet-ukrajnai Mariupolban 2022. február 24-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök ezen a napon katonai művelet végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erők mindazonáltal Ukrajna más térségeiben is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak az oroszbarát szakadárok is az általuk ellenőrzött kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be. A nyugati világ elítélte az orosz hadműveletet, és szankciókról döntött Moszkva ellen.
Nyitókép: MTI/AP/Jevhen Maloletka

Kis-Benedek József: most Odessza az oroszok legfontosabb célpontja

Az ukrajnai háborúban leginkább a nagyvárosokat szorongatják az oroszok a nemzetbiztonsági szakértő szerint, így áll most a helyzet.

"Alapvetően déli irányból kezdtek támadni, most nagyon fontos cél, hogy elfoglalják Mariupol városát, az odavezető utak mellett a kisebb településeket, és meg akarják támadni Odesszát is, ahol előkészítő műveleteket fognak végrehajtani. Sajnos a humanitárius folyosók, amiben megállapodtak, nem működnek" – foglalta össze a jelenlegi háborús helyzetet Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő.

Kijevhez nemcsak északról, főként fehérorosz területekről közelítenek, hanem már három irányból, ezért a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes egyetemi tanára szerint most elképzelhető az is, hogy nagy támadást még nem indítanak, ugyanakkor a főváros külső kerületeiben már folynak a harcok és a belvárosban is lehet találni felderítőket, akik előkészítik a majdani támadást.

Odessza az egyik legnagyobb ukrán kikötőváros, ott állomásozik az ukrán haditengerészet: ez nagyon fontos célpont az oroszok számára, Kijevet meg akarják fosztani a tengeri kijárattól a szakértő szerint, így itt komoly pusztításra kell számítani. A kikötőváros uralása utánpótlást biztosíthat az orosz hadsereg számára.

"Az oroszok a Fekete-tengert nyilvánvalóan fel fogják használni arra, hogy a további tengerészgyalogosokat vessenek be.

Kiemelt feladat lesz, hogy megtámadják, illetve elfoglalják Odessza városát" – fogalmazott a nemzetbiztonsági szakértő. Mindeközben az orosz erők a Kijev körüli településeket foglalják el, a főváros megtámadásának előkészítéseként. A város elfoglalására a szakértő szerint a képességek megvannak, de a tárgyalások és a nemzetközi közösség közvetítési kísérletei, valamint a logisztika beleszólhatnak ennek megvalósulásába.

"A logisztika lassabban halad, mint a hadműveletek, és ha nincs utánpótlás, lőszer és üzemanyag, lassabban haladnak a műveletek" – mondta Kis-Benedek József, és azt is említette: sokan próbálnak diplomáciai közvetítőként segédkezni. Joe Biden elnök közvetlen kapcsolatot alakított ki Volodimir Zelenszkijjel, a Pentagon kapcsolatba lépett az orosz vezetéssel, a török elnök és az izraeli miniszterelnök is közvetít, mindenki igyekszik tehát megtenni a tőle telhetőt, hogy a várhatóan borzasztó pusztítással járó kijevi ostrom mégse következzen be. Eközben Zelenszkij továbbra sem hagyja el Kijevet annak ellenére, hogy

az oroszok vadásznak rá.

"Búvóhelyek vannak, rá nagyon sokan vigyáznak, tehát nem olyan egyszerű az oroszok feladata. Próbálkoztak már, hogy elfogják, de ez nem könnyű, és azonnal akadna helyette valaki más, hiszen lehet látni, hogy az ukránok rendkívül elkötelezettek abban, hogy megakadályozzák az orosz hódítást. Nagyon komoly ellenállás van, amin meglepődtek az oroszok. Azok az oroszok, akik Kijevben vagy más ukrán nagyvárosokban élnek, nem támogatják Putyin tevékenységét, és Oroszországban is lehet már érzékelni azt, hogy nem mindenki támogatja őt, sőt, kifejezetten ellene vannak. Fehéroroszországban lemondott a vezérkari főnök, ami azt jelenti, hogy fehéroroszok sem akarnak testvérháborút folytatni Ukrajna ellen" – summázott a szakértő, aki szerint jól látható, hogy sok érv szól a támadások lassítása vagy akár megszüntetése érdekében, miközben Putyin is óriási nyomás alatt van.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×